Gdy chcesz zadzwonić zza granicy, telefon, będąc poza zasięgiem sieci macierzystego operatora, musi skorzystać z infrastruktury lokalnego dostawcy usługi. Urządzenie automatycznie połączy się z miejscową siecią, a opłata zostanie naliczona przez operatora w Polsce. Koszt rozmowy czy SMS-a będzie jednak znacznie wyższy niż w przypadku połączenia krajowego i uzależniony od państwa, z którego dzwonisz. Zapłacisz także za połączenia odebrane. Tej opłaty możesz uniknąć, wyłączając telefon, gdy nie dzwonisz. Najnowsze smartfony często mają funkcję filtrowania połączeń przychodzących. Ustalisz w niej listę numerów, które mogą się z tobą łączyć.
Roaming w Unii
Wszystkie kraje Unii Europejskiej i wszyscy działający w niej operatorzy mają jednakową stawkę roamingu, która jest systematycznie obniżana, a w grudniu 2015 ma zniknąć całkowicie. Wówczas za połączenia, SMS-y i internet zapłacisz tyle samo co w kraju. Aktualne stawki znajdziesz w tabelce z prawej.
Tańsze dzwonienie
Jeśli twój telefon nie ma blokady SIM, to za granicą możesz kupić kartę pre-paid lokalnego operatora. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób podróżujących w grupie, które chcą komunikować się między sobą. Korzystanie z usług zagranicznego operatora do rozmów lokalnych będzie znacznie tańsze niż roaming.
Jeśli chcesz taniej dzwonić do Polski, zainteresuj się pakietami minut w roamingu. Oferują je wszyscy operatorzy. Wcześniej upewnij się, że pakiet obejmuje kraj, do którego wyjeżdżasz. Niektóre taryfy abonamentowe, np. Smart Plan Halo w Orange, mają pakiet minut w roa-
mingu wliczony w abonament. W taryfie Formuła Unlimited Europa w Play otrzymujesz 1000 minut połączeń przychodzących w UE.
Internet na obczyźnie
Korzystanie z internetu 3G za granicą może zrujnować. Dlatego lepiej zrezygnować z transmisji w sieci komórkowej i poszukać darmowego hot-spotu udostępnionego przez hotel, lokal gastronomiczny czy agendę państwową. Używając publicznych hot-spotów, unikaj korzystania z usług, w których podajesz prywatne i poufne dane.
Roaming danych najlepiej wyłączyć w telefonie. Taką opcję ma niemal każdy smartfon. Pamiętaj, że wysyłanie znajomym zdjęcia MMS-em jest traktowane jak transmisja danych. Udostępnienie nawet jednej fotki może słono kosztować.
Podobnie jak w przypadku rozmów możesz wykupić przed wyjazdem pakiet danych w roamingu u swojego operatora. Jednak ceny takich pakietów nie zachęcają, np. 30 MB ważnych przez tydzień kosztuje 30 zł w T-Mobile.
A może Skype?
eśli miejsce, w które się wybierasz, oferuje dostęp do internetu, możesz zrezygnować z tradycyjnego telefonu i dzwonić przez Skype’a. Aplikację komunikatora zainstalujesz w każdym smartfonie. Przez Skype’a zadzwonisz za darmo do innego użytkownika komunikatora. Ale możesz też dzwonić do osób, które nie posiadają konta, a nawet komputera – na telefon komórkowy lub stacjonarny. Taka usługa jest płatna – 7 groszy za minutę. Musisz wcześniej doładować konto Skype. Możliwe jest też wykupienie abonamentu i dodatkowe obniżenie stawki.
Jeśli wykupisz numer w usłudze Skype, twoi bliscy z Polski będą mogli dzwonić do ciebie z telefonu stacjonarnego lub komórki, płacąc jak za połączenie lokalne, a nie międzynarodowe. Taki numer kosztuje jednak aż 69 zł na 3 miesiące, więc nie jest opłacalny przy krótszym wyjeździe.