Rozlicz się z fiskusem
Elektroniczne zeznanie można złożyć za pośrednictwem strony http://e-deklaracje.mf.gov.pl/ Mamy na niej do dyspozycji program e-deklaracje działający na platformie Adobe AIR. Można również skorzystać z najnowszej wersji Adobe Readera (pobiera się ją oddzielnie ze strony www.adobe.pl), ale wtedy trzeba doinstalować wtyczkę udostępnioną na wspomnianej stronie e-deklaracji. Uwaga! Osoby, które już wcześniej korzystały z programu e-deklaracje lub Adobe Reader w celu rozliczenia się z fiskusem, muszą odinstalować program e-deklaracje i zainstalować jego najnowszą wersję, a w przypadku korzystania z Adobe Readera – odinstalować starszą wersję wtyczki, a następnie pobrać i zainstalować wersję najnowszą.
Złożoną elektronicznie deklarację musimy odpowiednio autoryzować, aby US ją rozpatrzył. Autoryzacja polega na podaniu podstawowych danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, pesel) oraz wpisaniu kwoty uzyskanego przez nas przychodu podanej na rozliczeniu sprzed dwóch lat. Osoby, które dwa lata temu nie rozliczały się jeszcze z fiskusem, wpisują w odpowiednim polu 0 zł.
Po wysłaniu wypełnionego i autoryzowanego formularza otrzymamy numer referencyjny uprawniający nas do pobrania tzw. Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Ów dokument – UPO – jest dowodem na to, że złożyliśmy deklarację podatkową. Teoretycznie wystarczy posiadanie UPO w wersji elektronicznej, ale dla bezpieczeństwa lepiej wydrukować ten dokument i schować w bezpiecznym miejscu.
Program uruchomi się automatycznie. W okienku powitalnym kliknij OK.
Aby rozpocząć wypełnianie nowych deklaracji podatkowych, kliknij w obszarze roboczym NOWY.
Jeżeli wiesz, jaką deklarację powinieneś wypełnić, wybierz opcję Aktywne deklaracje i kliknij Dalej. Jeśli nie jesteś pewien, z jakiego typu deklaracji powinieneś skorzystać, wybierz opcję Kreator rozliczenia i kliknij Dalej. Pojawi się komunikat informujący o wyborze kreatora – kliknij jeszcze raz Dalej.
Pierwsze pytanie kreatora dotyczy sposobu, w jaki chcesz się rozliczyć. Wybierz odpowiednią opcję i kliknij Dalej. Dodatkowe wskazówki uzyskasz, klikając ikonkę z symbolem paragrafu. Jeżeli złożyłeś zeznanie i chcesz je skorygować, pamiętaj o zaznaczeniu opcji korekta zeznania. Kliknij Dalej.
Kreator poprosi o wybranie podatnika. Kliknij najpierw przycisk Lista podatników, a następnie w oknie Lista podatników kliknij przycisk Dodaj i wypełnij formularz swoimi danymi.
Po wprowadzeniu danych i zatwierdzeniu formularza pojawi się w oknie Lista podatników pozycja odpowiadająca wprowadzonym danym. Zaznacz ją i kliknij Wybierz, a następnie w oknie głównym programu kliknij Dalej.
Następny etap działania kreatora dotyczy wyboru źródeł przychodów. Zaznacz odpowiednie pola wyboru i kliknij Dalej. Dodatkowe informacje uzyskasz, klikając przyciski z symbolem paragrafu.
Teraz zaznacz pola wyboru odpowiadające różnego typu odliczeniom od dochodu i od podatku, z których możesz skorzystać. Po zaznaczeniu odpowiednich pól kliknij przycisk Dalej. Kolejny etap będzie zawierał jeszcze dwa pola dotyczące dochodów małoletnich dzieci oraz ewentualnego prawa do samodzielnego odprowadzania zaliczek. Kliknij Dalej.
Program oferuje możliwość dołączenia do deklaracji dodatkowych dokumentów (NIP-3 oraz CFR-1). Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości, zaznacz odpowiednie pole wyboru. Kliknij Dalej.
Jeżeli wcześniej wybrałeś jakiekolwiek odliczenia, program wyświetli informacje na ten temat. Kliknij Dalej, a następnie wprowadź kwotę do odliczenia. Na przykład, jeśli wybrałeś odliczenie wydatków na internet, to program poprosi o wpisanie wydatków na internet (nie można odliczyć na ten cel więcej niż 760 zł). Po wpisaniu większej kwoty program automatycznie ją zmniejszy. Kliknij Dalej. W analogiczny sposób wypełniasz wszystkie pozostałe, zadeklarowane wcześniej odliczenia.
Po wpisaniu odliczeń program przejdzie do właściwego PIT-u, np. PIT 37. Kliknij Dalej, a następnie w sposób analogiczny jak w przypadku odliczeń, po prostu odpowiadaj na kolejne pytania kreatora i klikaj Dalej.
Gdy wypełnisz wszystkie pola podawane przez kreator, otrzymasz dostęp do opcji wydruku wypełnionego formularza. Możesz również skorzystać z funkcji wysłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Wskazówki na ten temat wyświetlone są w oknie głównym programu.