Współdzielenie ekranu
Najważniejszą nowością w Skype jest możliwość współdzielenia ekranu. Dzięki tej opcji możemy pokazać naszemu rozmówcy, co się aktualnie dzieje na naszym ekranie. Funkcja może działać także w drugą stronę. Daje to możliwości prowadzenia zdalnych prezentacji czy zdalnego rozwiązywania problemów (np. diagnozowania i udzielania pomocy). W trakcie współdzielenia ekranu nadal możemy utrzymywać łączność tekstową oraz głosową. Zaletą jest fakt, że nie ma znaczenia, jakiego systemu operacyjnego używamy. Pokazywać można cały ekran lub jego część.
Minusem rozwiązania jest brak możliwości jednoczesnego wzajemnego udostępniania ekranu. Transmisja jest jednokierunkowa i trzeba jej używać zamiennie. Aby pokazać, co się dzieje na naszym ekranie, wystarczy jedno kliknięcie w oknie rozmowy. Podobnie jest z zakończeniem działania funkcji. Jak zapowiadają autorzy, docelowo funkcja udostępniania ma zostać przystosowana do udostępniania ekranu kilku użytkownikom jednocześnie. Umożliwi to prowadzenie konferencji połączonych z prezentacjami.
Jakość rozmów i dodatkowe funkcje
Oczywiście głównym zadaniem Skype’a pozostaje komunikacja głosowa i wideo. Od wersji 4.1 jakość rozmów uległa nieznacznemu polepszeniu. Dotyczy to zarówno połączeń wykonywanych z komputera na komputer, jak i z peceta na telefony stacjonarne oraz komórkowe. Niewielkie modyfikacje objęły także interfejs rozmowy. Pojawiły się suwaki do regulacji głośności. Ponadto w nowej wersji komunikatora Skype wróciła opcja przypominania o urodzinach znajomych umieszczonych na liście. Została ona wycofana w wersji 3.x. Wygodniejsze jest teraz także przesyłanie kontaktów. Odbywa się przy użyciu metody przeciągnij i upuść. Wystarczy kliknąć kontakt i przeciągnąć go na drugi, a dane zostaną przesłane do odbiorcy.
ZALETY:
- Darmowe rozmowy
- Ciekawe funkcje (współdzielenie ekranu)
- Duża liczba użytkowników
WADY:
- Jednokierunkowa transmisja ekranu