A A A

Siła Legionu

PC Format 1/2018
Notebooki dorównują już wydajnością dobrym komputerom stacjonarnym. I będą służyć latami pod warunkiem, że przy kupnie wybierze się optymalną konfigurację. Radzimy, na co zwracać uwagę, by potem nie żałować. Aleksander Olszewski


Największy wpływ na płynność rozgrywki mają karta graficzna i procesor. W większości notebooków chipy te są przylutowane do płyty głównej i nie da się ich wymienić. Tym większe znacznie ma więc wybór dokonany w momencie kupna nowego laptopa. Sytuacja jest na szczęście o tyle prosta, że liczą się chipy tylko dwóch firm: Intela (w  przypadku CPU) oraz Nvidii (jeśli chodzi o GPU). Koncern AMD dopiero zapowiedział wydajne układy mobilne, nie sposób ich jednak obecnie znaleźć w sklepach.

Procesor powinien mieć cztery fizyczne rdzenie. Musi więc należeć do serii Core i5 lub Core i7, siódmej lub ósmej generacji. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić specyfikację, układy te występują bowiem także w wersji z dwoma rdzeniami. Najprościej jednak szukać notebooków z  Core i5-7300HQ lub Core i7-7700HQ. To właśnie te procesory najczęściej wykorzystywane są w komputerach przenośnych projektowanych z myślą o graczach. Bez problemu poradzą sobie z  nowymi produkcjami.

Jeśli laptop ma służyć dłużej i mieć wydajną kartę graficzną, to rozsądnym minimum jest GeForce GTX 1050 Ti. Ten GPU dobrze radzi sobie z graniem w  rozdzielczości Full HD. To także najtańszy procesor graficzny spełniający wymagania gogli VR Oculus Rift. Do HTC Vive zalecany jest jednak co najmniej GeForce GTX 1060, który zapewni większą wydajność także w bardziej wymagających grach.

Jeśli będziesz grał na wbudowanym wyświetlaczu, powinien on mieć rozdzielczość co najmniej Full HD. 4K zapewni jednak większą przestrzeń roboczą. W droższych notebookach montowane są matryce o częstotliwości odświeżania powyżej 60 Hz. To daje przewagę w dynamicznych grach pokroju Counter-Strike: Global Offensive czy Overwatch, dodatkowo zaś eliminuje efekt poszarpanego obrazu (tearing) i poprawia jego płynność wyświetlania.

Jeśli chodzi o pamięć, w maszynie do grania minimum to 8 GB z możliwością rozszerzenia do 16. Przydaje się dysk SSD o pojemności 128 GB na system i parę gier. Idealnie byłoby mieć też HDD na dane. Fajnym dodatkiem dla fanów kina będzie dobrej jakości system audio, najlepiej z subwooferem. Ba, w  sprzedaży jest już nawet pierwszy komputer zgodny z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos (widoczny na zdjęciu obok Lenovo Legion Y720).

Lenovo Legion Y720

Procesor: Intel Core i7-7700HQ (cztery rdzenie taktowane częstotliwością od 2,80 GHz do 3,80 GHz)
Grafika: Nvidia GeForce GTX 1060, 6 GB GDDR5
Pamięć: 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2400 MHz), maksymalnie 32 GB
Matryca: Full HD, matowa, IPS
Dysk: 1000 GB SATA 5400 obr./min, możliwość montażu dodatkowego dysku SSD (M.2 PCIe)
Złącza: 3xUSB 3.1 Gen 1, HDMI 2.0, mini DisplayPort, Thunderbolt 3, RJ-45 (LAN), słuchawkowe+mikrofonowe

To też się liczy!

Kupując laptopa do gier, bardzo często zwraca się uwagę jedynie na procesor i kartę graficzną jako na elementy, które bezpośrednio wpływają na wydajność. To błąd! Nawet najlepsze podzespoły niewiele dadzą, jeśli zostaną zamontowane w obudowie ze słabym układem chłodzenia.


CPU i GPU podczas obciążenia wydzielają duże ilości ciepła, które trzeba odprowadzić na zewnątrz obudowy. Odpowiadają za to ciepłowody, wentylatory i radiatory – im większe, tym lepiej sobie z tym zadaniem poradzą. Dlatego maszyna do grania nie może być za mała, inaczej będzie się przegrzewać.


Mało kto zwraca przy kupnie uwagę na klawiaturę, a przecież to od niej zależy komfort grania i pisania. Dobrze, by miała podświetlanie. Warto również sprawdzić, czy ma NKRO.


Złącza to również ważna, a często pomijana sprawa. USB potrzebne są nie tylko do podłączenia myszy czy pendrive’a. Warto pomyśleć również o HDMI 2.0 dla gogli VR oraz... kolejnych USB, wśród których będzie przynajmniej jedno typu C.


Tagi: prawo laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto