Upload ważna rzecz
|
Prędkość wysyłania danych (upload) to obok eksponowanej przez dostawców internetu prędkości pobierania drugi ważny parametr łącza. Jest zwykle kilka-kilkanaście razy niższa od przepustowości do abonenta (download) ze względu na to, że użytkownicy internetu więcej danych pobierają, niż wysyłają. Obecnie, gdy coraz częściej wysyłamy duże ilości danych do sieci, np. zdjęcia do internetowej galerii lub film na YouTube, wartość uploadu nabiera znaczenia. Zwróć na nią uwagę w tabeli przedstawiającej ofertę polskich dostawców internetu. Niektórzy operatorzy, np. Vectra, proponują odpłatne zwiększenie prędkości wysyłania.
|
Internet stacjonarny oferują operatorzy sieci kablowych i telefonicznych. W pierwszym przypadku zasięg usług jest ograniczony do dużych i średnich miast. Atutem operatorów telefonicznych jest to, że zwykle mogą dostarczyć internet wszędzie tam, gdzie sięga infrastruktura telefoniczna. Co ważne, jeśli masz linię telefoniczną w Telekomunikacji Polskiej, możesz korzystać z usługi internetowej u innego operatora, np. Netii lub Dialogu.
Dla dostawców internetu charakterystyczne stało się świadczenie pakietów kilku usług – telefonu, telewizji i internetu. W pakiecie poszczególne usługi kosztują mniej niż przy zakupie każdej osobno.
Internet przyspiesza
Technologia, która pozwala surfować z prędkościami kilkudziesięciu czy ponad stu megabitów na sekundę, wymaga instalowania drogich kabli światłowodowych. Częściej stosowane i tańsze kabale miedziane nie zapewniają tak wysokich przepustowości. Z tego powodu, zanim sieć UPC będzie mogła dostarczyć wszystkim klientom nowoczesną usługę o nazwie Fiber Power – szybki internet o przepustowości do 120 Mb/s, musi zmodernizować posiadaną infrastrukturę. Obecnie prędkość 120 Mb/s operator może zaoferować abonentom z niektórych dzielnic Warszawy, Gdańska, Katowic i Krakowa. Pierwszym miastem, w którym wszyscy klienci UPC znajdą się w zasięgu najszybszej opcji Fiber Power, będzie Warszawa. Termin, który wyznaczyło sobie UPC na realizację tego wyzwania, to koniec bieżącego roku. Nieznane są plany wobec pozostałych miast.
Podobna modernizacja infrastruktury czeka wszystkich operatorów – włącznie z największym, czyli Telekomunikacją Polską. TP zamierza przeznaczyć 3 mld złotych, aby do roku 2012 móc podłączyć milion klientów do łącza o przepustowości 6 Mb/s.
Warunki w UPC
Klienci UPC, którzy nie mieszkają w wymienionych miastach, mogą korzystać z wolniejszych opcji usługi Fiber Power. Do prędkości 8 i 25 Mb/s ma dostęp każdy, kto jest w zasięgu infrastruktury UPC. Na ostatnią z oferowanych w usłudze prędkości – 50 Mb/s, obowiązują te same ograniczenia co dla przepustowości 120 Mb/s. UPC nie zmusza swoich klientów do podpisywania umowy na czas określony. Oznacza to, że w każdej chwili można zrezygnować z usługi bez płacenia wysokiej kary, jak ma to miejsce przy zrywaniu umowy na czas określony.
Wykupując usługę Fiber Power razem z telefonem i telewizją w UPC (lub dokupując internet do już posiadanych usług), możesz skorzystać z promocji „1+1=3”. Operator udzieli ci w niej rabatu w wysokości 100 proc. na najtańszą z trzech wybranych usług przez cały czas trwania umowy.
Kablowi konkurenci
Pozostali najwięksi dostawcy internetu przez sieć kablową – Aster i Vectra – nie oferują tak szybkich łączy jak UPC. Maksymalna przepustowość łącza w Vectra wynosi 24 Mb/s, w Aster to 10 Mb/s. Jest to jednocześnie jedyne łącze w Aster, którego prędkość jest stała przez cały dzień. Przepustowość pozostałych łączy jest niższa o połowę w ciągu dnia, aby osiągnąć maksymalną prędkość w godzinach nocnych: 24.00–12.00. Ceny abonamentu za internet w sieci Aster są niższe dla klientów, którzy mają wykupiony także dostęp do telewizji – nawet najtańszego pakietu kanałów Basic.
W sieci Vectra prędkość internetu jest stała bez względu na porę dnia. Można ją natomiast nawet 4-krotnie zwiększyć w godzinach nocnych (23.00 do 11.00 rano), nie płacąc dodatkowych pieniędzy, w usłudze „Taryfa nocna”. Nie jest ona dostępna przy prędkościach
16 i 24 Mb/s.
Cenę abonamentu można obniżyć, wybierając umowę na czas określony lub, tak jak w innych sieciach, korzystając z pakietu usług. W zależności od tego, jakie dokładnie usługi zakupisz, otrzymasz rabat na abonament oraz możliwość zakupu dodatkowej usługi, może to być np. plan telefoniczny za złotówkę.