Sieci partnerskie
|
Średnie i małe sklepy z elektroniką i sprzętem komputerowym zrzeszają się w sieci partnerskie. Jako sieć mogą negocjować atrakcyjne warunki kontraktów z producentami sprzętu i tworzyć ciekawszą ofertę dla klientów. Niektóre takie sieci mają po kilkaset sklepów. Zwykle sieć prowadzi też sklep internetowy. Oto kilka przykładów:
|
Jeśli mieszkasz blisko dużego marketu, jak Electro World, Media Markt, Saturn czy RTV Euro AGD, warto odwiedzić go przed zakupieniem telewizora, odtwarzacza czy komputera. Głównie po to, żeby obejrzeć poszukiwane urządzenie. Jest duże prawdopodobieństwo, że tam znajdziesz je na półce – w jednym z warszawskich sklepów Media Markt naliczyliśmy ponad 100 różnych modeli cyfrówek, 70 odtwarzaczy MP3 i 40 kamer wideo.
Oferty różnego rodzaju sklepów – mocne i słabe strony
Sprawdziliśmy, jak wyglądają oferta i warunki zakupu w dużych marketach specjalistycznych na tle innych sklepów, które również oferują elektronikę konsumencką i sprzęt IT.
W elektromarkecie szeroka oferta, ale...
Wśród oferowanych w elektromarketach produktów z danej kategorii znajdziesz zarówno urządzenia bardzo tanie, np. mniej znanych marek, jak i trochę droższe, ale chętnie kupowane przez klientów, np. takie, które zwyciężyły w rozmaitych testach. Najmniej jest urządzeń z wyższej półki. Obok nowości stoją starsze urządzenia – w sprzedaży od wielu miesięcy – często po niskich, atrakcyjnych cenach.
Co ważne, większość urządzeń możesz dotknąć i sprawdzić, jak się je obsługuje. Wyjątkiem są niektóre drogie produkty, np. półprofesjonalne aparaty fotograficzne i kamery wideo. Razem z obiektywami są zamknięte w gablotkach – możesz jednak poprosić obsługę sklepu, by pokazała ci je z bliska.
Sprzęt komputerowy – drukarki, monitory, głośniki, akcesoria – jest w dużych ilościach i w zróżnicowanej cenie (uwaga – RTV Euro AGD nie ma w ofercie sprzętu IT). Można jednak odnieść wrażenie, że brakuje produktów niektórych marek. Na przykład w jednym z marketów Saturn na półce z monitorami rzucały się w oczy głównie modele Samsunga i LG, a modele innych producentów stanowiły mniejszość.
Liczba eksponowanych notebooków czasami przekracza 50 modeli. Są wśród nich urządzenia za 1500 zł, jak i za 7000-8000 zł. Większość jest włączona, więc można sprawdzić, czy np. wygodnie korzysta się z klawiatury.
Jest sporo zestawów komputerowych o zróżnicowanej konfiguracji: komputery biurowe, multimedialne, a nawet takie, na których odpalisz najnowsze gry. Nie ma jednak wśród nich maszyn z najnowszymi kartami graficznymi i procesorami – dominują produkty obecne na rynku od kilku miesięcy. Eksponowane są tylko podstawowe parametry komputera bez szczegółowych informacji np. o producencie karty graficznej, opóźnieniach pamięci RAM.
Niektóre oferowane zestawy rażą nie najlepszym doborem podzespołów. Przykładowo w sieci Saturn znaleźliśmy komputer z kartą graficzną GeForce 8600 GT oraz czterordzeniowym procesorem Intela – zdecydowanie za silnym w stosunku do możliwości grafiki. Duża część mocy obliczeniowej takiego komputera będzie się marnowała. Ratunkiem są zestawy komputerowe znanych marek, np. w Saturnie można kupić komputery z serii HP Pavilion. Marka gwarantuje dobrą jakość podzespołów, lepsze ich dobranie, a dodatkowe informacje o sprzęcie można łatwo znaleźć w internecie.
W hipermarketach z elektroniką jest niewiele podzespołów komputera – zaledwie kilka kart graficznych czy dźwiękowych, nieliczne pamięci RAM czy procesory. Trochę lepiej jest z napędami optycznymi, zasilaczami czy sprzętem sieciowym, ale dominują produkty jednej marki.
W wielobranżowym markecie – mizeria
Wybór elektroniki i sprzętu komputerowego w wielobranżowych marketach jest znacznie mniejszy niż w sklepach specjalistycznych. Przykładowo w jednym ze sklepów sieci Real na półkach naliczyliśmy 35 aparatów fotograficznych, 20 drukarek, 11 monitorów i tylko 5 kamer wideo. Oferta telewizorów, zestawów kina domowego sprowadzała się do kilku sztuk. Dostępne produkty to głównie urządzenia tanie, często mało znanych marek, niekiedy bardzo długo obecne na rynku. Tu i ówdzie trafia się markowy telewizor czy odtwarzacz MP3.
Z nielicznymi zestawami komputerowymi jest podobnie jak w elektromarketach – nie wiadomo, co jest w środku, a oferta notebooków ogranicza się do 5–6 tańszych modeli o małej mocy obliczeniowej.
W mniejszych sklepach – frontem do klienta
Salony komputerowe np. Vobis czy Komputronik oraz mniejsze sklepy, które często tworzą partnerskie sieci sprzedaży (patrz ramka „Sieci partnerskie”), mogą mieć nawet szerszą ofertę niż elektromarkety, ale wiele produktów jest jedynie w sklepowych katalogach. Na półkach są produkty najpopularniejsze i w umiarkowanych cenach. Droższe i rzadziej spotykane urządzenia są sprowadzane na zamówienie, co może trwać długo, a czasem jest niemożliwe, bo produktu nie ma w głównym magazynie lub hurtowni.
Wiele mniejszych sklepów specjalizuje się w produktach danego typu, np. aparatach lub telewizorach. Ich oferta obejmuje różne marki i różne kategorie cenowe urządzeń. Poza tym, jeśli szukasz urządzenia konkretnego producenta, możesz udać się do jego salonu sprzedaży.
Zaletą kupowania komputera w małym sklepie jest możliwość ingerowania w jego konfigurację. Sprzedawca często pozwoli klientowi zbudować komputer od zera, a w razie konieczności pomoże dobrać podzespoły. Możesz wybierać podzespoły różnych marek, ograniczeniem jest jedynie asortyment produktów w hurtowni, z której korzysta sprzedawca. W przypadku laptopów właściciel sklepu powinien zgodzić się np. na dołożenie większej ilości pamięci RAM.