Windows Phone 7 ukazał się za wcześnie. Microsoft, zamiast dokończyć prace nad OS-em, wypuścił produkt wybrakowany i pod kilkoma względami zacofany w porównaniu do systemów Android, iOS i Bada. Rewolucyjny interfejs systemu (więcej o nim przeczytasz w artykule „Windows na komórki” z PC Formatu 2/2011 pod adresem http://pcformat.pl/u/218) nie wystarczył, aby podbić serca użytkowników. W trzecim kwartale ubiegłego roku smartfony z mobilnymi okienkami stanowiły tylko 1,5 proc. ogółu sprzedanych urządzeń (dane: Gartner).
Polskich użytkowników przed korzystaniem z systemu Microsoftu dodatkowo powstrzymywał brak polskiej wersji interfejsu. Nowa wersja systemu o oznaczeniu 7.5 Mango wprowadza i polski język, i znaczące usprawnienia w zestawie funkcji systemu.
Solidny i elegancki
Design HTC Radar jest bardzo oszczędny w formie. Aluminiowa obudowa jest wykonana z jednego kawałka metalu.
Smartfon ma ekran LCD o przekątnej 3,8 cala i dobrej rozdzielczości 800 na 480 punktów, 512 MB RAM-u, procesor 1 GHz, 8 GB wbudowanej pamięci flash (nie ma karty micro-SD), aparat 5-megapikselowy i baterię o pojemności 1520 mAh. To dobre wyposażenie jak na telefon za 1500 zł.
Nowinki systemu
Mango potrafi pracować z kilkoma procesami równocześnie. Aby wywołać listę otwartych aplikacji, trzeba przytrzymać przycisk cofnij. Programy są prezentowane jako czytelne miniatury.
Duże zmiany zaszły w zakresie komunikacji. Smartfon otrzymał wspólną listę e-maili dla kilku kont pocztowych; SMS-y wyświetlane są w tym samym oknie co czat z Facebooka; istnieje możliwość obsługi kilku kalendarzy. Na pulpicie telefonu pojawiła się nowa ikonka (kafelek) o nazwie ja – skrót do uniwersalnego klienta serwisów społecznościowych. Drobne zmiany graficzne zaszły w interfejsie przeglądarki internetowej (która obsługuje HTML5) oraz w polu wyszukiwania aplikacji.
Wraz z polskim interfejsem system operacyjny otrzymał bardzo dobrze działający słownik języka polskiego. Dzięki niemu pisanie na ekranowej klawiaturze jest proste i przyjemne (choć sama klawiatura powinna być szersza). Kolejny ukłon w stronę polskich użytkowników to udostępnienie zawartości cyfrowego sklepu z aplikacjami – Marketplace.
Niestety, polska wersja systemu nie wspiera obsługi poleceń głosowych. Polscy użytkownicy nie skorzystają także z usługi nawigacji GPS na mapach Bing.
Kupować?
Świetny system, doskonałe wykonanie i niewygórowana cena sprawiają, że HTC Radar jest obecnie jednym z najciekawszych smartfonów. Zwłaszcza dla osób, które nie były dotąd związane z żadnym innym systemem mobilnym oraz jego bazą aplikacji.
PLUSY:
- Doskonałe wykonanie
- Nowoczesny system
MINUSY:
- Ograniczenia w polskim interfejsie
- Zbyt wąska klawiatura