Wyposażenie
Telewizor ma tuner telewizji naziemnej (w tym oczywiście DVB-T), kablowej (łacznie z DVB-C) i satelitarnej (DVB-S). Co ważne, zapewnia bezpośredni odbiór Cyfry+ oraz telewizji n, bez konieczności używania zewnętrznego dekodera – wystarczy zakupić odpowiednią kartę podłączaną do portu CI. Są także trzy porty USB do odtwarzania i nagrywania programów, port LAN i wbudowany interfejs Wi-Fi. Jest nawet bluetooth, który służy do komunikacji z nowym pilotem Touch Smart, można przez niego podłączyć także dowolną klawiaturę i mysz bluetooth.
W przypadku serii ES standardem jest również wbudowana kamera internetowa. Oczywiście telewizor ma całą gamę funkcji internetowych, których nie sposbób nawet wymienić, a także możliwość odtwarzania mediów przez DLNA. Spośród nowych aplikacji warto zwrócić uwagę na nowe Fitness oraz Family Story.
Według informacji producenta za sterowanie pracą telewizora odpowiada dwurdzeniowy procesor. Można jednak odnieść wrażenie, że tych rdzeni lub megaherców jest za mało. Co prawda, filmy się nie zacinają, ale np. przewijanie ikon w głównym oknie aplikacji Smart TV jest zdecydowanie za mało płynne. Do rozbudowy telewizora, również pod kątem wydajności, będą służyły moduły evolution kit – model ES8000 jest przygotowany do instalacji takiego rozszerzenia.
Sterowanie
Najciekawszym nowym elementem są funkcje sterowania głosem oraz gestem. Telewizor można włączyć słowami „Smart TV, włącz się”. Gdy jest włączony, po wypowiedzeniu „Smart TV” pojawi się w dolnej części ekranu kilka kontekstowych poleceń, które można wykorzystać do dalszego sterowania, np. „Zmień kanał”, „Źródło”, „Więcej” itd. Co ważne, telewizor bez problemu rozumie polskie słowa, jeżeli są wypowiadane głośno i wyraźnie. Funkcja ta zaczyna zawodzić, jeśli w pomieszczeniu jest za duży hałas.
Telewizorem można sterować także za pomocą gestów. Osoba siedząca przodem do ekranu musi podnieść rękę i pomachać nią. Telewizor rozpozna taki ruch i wyświetli na ekranie kursor oraz pola do zmiany głośności i kanałów. Przesuwając dłonią kursor na odpowiednie pole i zamykając dłoń, aktywuje się daną funkcję. Możliwości takiego sterowania nie są duże, a rozwiązanie działa tylko w niezbyt ciemnych pomieszczeniach, ale i tak dostarcza sporo przyjemności podczas użytkowania telewizora.
Obraz
Testowany model ma podświetlenie LED z funkcją Micro Dimming Ultimate, czyli lokalnym przyciemnianiem w 576 obszarach. Ekran może świecić z jasnością do 550 cd/m2, a realny kontrast wynosi ok. 1900:1. Choć ta ostatnia wartość nie jest imponująca (wielokrotnie niższa niż w ekranach plazmowych), to i tak chyba więcej nie potrzeba. Natomiast wyraźnym problemem jest słaba równomierność podświetlenia – na czarnym tle widać jaśniejsze „chmury”. Telewizor usiłuje to maskować, zmniejszając na ciemnych scenach podświetlenie całego ekranu, jednak wada ta od czasu do czasu jest widoczna.
Telewizor z serii ES8000 ma także zestaw funkcji do poprawy jakości obrazu. Dostępne regulacje pozwalają dowolnie sterować parametrami, Motion Plus dobrze wygładza ruch, a filtry skutecznie redukują zakłócenia słabego sygnału telewizyjnego. Zaawansowane ustawienia działają także podczas oglądania filmów z sieci, dodatkowo producent opracował specjalny filtr poprawiający jakość obrazu z internetu. Urządzenie ma także wbudowane plansze testowe, a również filtry służące do kalibracji.
Dane techniczne Samsung UE40ES8000 S:
technologia LCD LED, ekran 40” 1920x1080, tuner analogowy, DVB-T, DVB-C i DVB-S, interfejsy 3xHDMI, 3xUSB, LAN, Wi-Fi, bluetooth i inne, wymiary z podstawą 906x571x176 mm, waga 11,8 kg
PLUSY:
- Nowatorskie podejście do sterowania
- Interfejs LAN i Wi-Fi, 3 porty USB
- Wysoka jasność i dobry kontrast
- Moc nieprzekraczająca 85 W (przy 40”)
MINUSY: