Tylna klapka
Jedyny element, który może bez problemu zdjąć każdy użytkownik, bez korzystania ze specjalnych narzędzi to tylna klapka. Jest wykonana z cienkiego i elastycznego kawałka plastiku. Na wewnętrznej części umieszczono gumową uszczelkę. Jej zadaniem jest zapewnienie temu modelowi odporności na wodę i kurz. Uszczelka chroni akumulator i gniazda kart SIM oraz microSD.
Szkielet całej konstrukcji
W celu dostania się do kolejnej części telefonu należy wyjąć akumulator i odkręcić plastikową płytkę zespojoną z bokami urządzenia. Stanowi ona szkielet całej konstrukcji i obudowę dla znajdującej się głębiej elektroniki. Na wewnętrznej stronie boków szkieletu smartfonu widać miniaturowe układy elektroniczne zespolone z przyciskami. To one przekazują informacje o tym, czy dany przycisk został użyty. Znajdują się tu też otwory na kamerę, gniazdo minijack 3,5 mm i USB 3.0, a także miejsca na akumulator, kartę pamięci oraz kartę SIM. Zainstalowano tu również tylny głośnik smartfonu, od którego zależy jakość dźwięku wydobywającego się z urządzenia.
Druga część szkieletu
Smartfon Samsung Galaxy S5 został wyposażony w trzy płyty wspomagające płytę główną. Na jednej znalazł się port USB służący do ładowania telefonu i przenoszenia na niego danych oraz chip Cypress CY8C20075–24LKXI CapSens kontrolujący działanie dotykowego ekranu pojemnościowego. Został on osadzony na drugiej wewnętrznej warstwie obudowy urządzenia. Lepszym rozwiązaniem ze względu na wytrzymałość urządzenia byłoby zastosowanie tu jednego, mocniejszego szkieletu.
Ekran typu amoled
Zastosowany ekran typu AMOLED wykorzystuje technologię Pentile. Każdy piksel w matrycy zamiast składać się z trzech subpikseli tego samego rozmiaru (zielony, czerwony, niebieski), zawiera duży subpiksel czerwony lub niebieski i obok mniejszy barwy zielonej. Oba rodzaje pikseli są ułożone naprzemiennie. Z tego powodu ekrany AMOLED są mniej szczegółowe niż wyświetlacze IPS o takiej samej rozdzielczości.
Druga strona ekranu
Do obudowy ekranu zostały przylepione dwie płytki drukowane wspomagające płytę główną. Na położonej wyżej znajduje się kontroler ekranu dotykowego Synaptics S5100A, a na dolnej widać połączenie przycisku Home z innymi częściami urządzenia. Przy okazji warto przypomnieć, że Samsung Galaxy S3 ma w przycisku Home czytnik linii papilarnych, do tej pory umieszczany tylko w iPhonie 5S.
Płyta główna
Serce całego urządzenia. Znajduje się tu ogromna liczba różnego rodzaju układów i narzędzi zapewniających m.in. łączność, ograniczanie poboru energii, obsługę żyroskopu i akcelerometru. Nie zabrakło też czujnika światła, przedniej i tylnej kamery, slotów na karty SIM i microSD, a także biosensora z wbudowanym pulsometrem. Jednak zdecydowanie najważniejsze znajdujące się tu elementy to: procesor Qualcomm Snapdragon 801 z grafiką Adreno 330, kość pamięci RAM o pojemności 2 GB produkcji Elpidy oraz kość pamięci flash o pojemności 16 lub 32 GB wytworzona przez Samsunga.