Społecznościowy antywirus
Immunet jest antywirusem, który swoją „inteligencję” czerpie wprost z internetu. Wiedza zgromadzona przez komputery z całego świata może być znacznie większa niż nawet najbogatsza, preinstalowana razem z danym programem, baza sygnatur złośliwych kodów i ataków wirusów. Gwarantuje to wysoką skuteczność w rozpoznawaniu zagrożeń, jeśli tylko komputer jest podłączony do internetu. Dzięki przeniesieniu ciężaru przetwarzania na zewnętrzne serwery komputer jest znacznie mniej obciążony. Jedynym potencjalnym „mankamentem” programu jest brak polskiego interfejsu, ale nasze wskazówki ułatwią korzystanie z Immuneta.
Instalator programu Immunet Protect zamieściliśmy na naszym CD, ale podpowiadamy, że zawsze najnowszą wersję tego programu znajdziesz na witrynie producenta www.immunet.com. Instalacja programu jest bardzo prosta. Po uruchomieniu pliku ImmunetSetup rozpocznie się pobieranie właściwego instalatora. Po chwili zobaczysz okno Immunet 3.0 Setup. Zaznacz w nim opcję Free, kliknij Next, a następnie nie zmieniaj domyślnych ustawień i kliknij Install.
Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie. Oprócz okna głównego wyświetli się, obok zasobnika systemowego na pasku zadań, dymek informujący o liczbie użytkowników programu i liczbie zagrożeń, przed którymi komputer jest chroniony. Jak widać, program chroni komputer przed dziesiątkami milionów różnych zagrożeń.
Okno główne programu jest podczas pierwszego uruchomienia przesłonięte formularzem umożliwiającym zarejestrowanie się w społeczności użytkowników programu Immunet 3.0. Nie musisz jednak w tej chwili dokonywać rejestracji. Kliknij Cancel, by zamknąć okno z formularzem.
Okno główne programu jest podzielone na trzy wyraźne sekcje. Najbardziej interesuje nas centralna część. Zwróć też uwagę na widoczne po prawej stronie okna wskaźniki obciążenia procesora i pamięci.
Ilustrują one, jak niewiele zasobów program zużywa w trakcie pracy. Zacznij od przeskanowania komputera. Kliknij Scan Now.
Wyświetli się kolejne okno, umożliwiające wybór trybu skanowania:
Flash Scan – skanowanie szybkie; sprawdzane są uruchomione aktualnie procesy oraz ustawienia rejestru systemowego. Ten tryb jest najszybszy, ale też – z racji wąskiego zakresu działania – najmniej skuteczny w sytuacji, gdy podejrzewasz, że twój komputer został zainfekowany.
Custom Scan – tryb skanowania na żądanie; najbardziej przydatny w sytuacji, gdy chcesz przeskanować jakiś konkretny plik lub folder. Najlepiej za pomocą tego trybu sprawdzać, czy np. flashdysk pożyczony od kolegi nie zawiera złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, że nie musi to być złośliwość właściciela takiego nośnika. Wiele osób nie jest świadomych tego, że korzysta z zainfekowanych pendrive’ów.
Full Scan – pełny skan systemu; najdokładniejszy, ale też pochłaniający najwięcej czasu. Mimo to najlepiej go przeprowadzić właśnie po zainstalowaniu programu Immunet.
Po uruchomieniu pełnego skanowania zobaczysz okno informujące o postępach operacji. Zasoby komputera są obciążane w nieznacznym stopniu, możesz wykonywać inne zadania na komputerze. O zakończeniu skanowania zostaniesz poinformowany komunikatem widocznym w okienku Scan.