Sprawniejsze pobieranie
Chociaż serwisy hostingowe w pewnym zakresie umożliwiają pobieranie danych za darmo, często wiąże się to z szeregiem niedogodności – ograniczeniem możliwości pobierania wyłącznie do niewielkich plików, wolnym transferem, koniecznością oglądania reklam lub długim czekaniem na rozpoczęcie ściągania. Problemy znikają dopiero po wykupieniu dostępu do konta premium. Aby nie martwić się dostępem do kilkunastu serwisów, warto zarejestrować się w Rapideo.pl – za pośrednictwem posiadanego tam konta można swobodnie korzystać z 57 stron służących do dzielenia się plikami. Pamiętaj jednak, by przed skorzystaniem z wykupionego transferu danych zawsze upewnić się, czy pobieranie określonego pliku nie narusza prawa – o tym, na co w tym zakresie zezwolił polski ustawodawca, możesz przeczytać na sąsiedniej stronie.
Wejdź na stronę www.rapideo.pl, kliknij Szybka rejestracja i wprowadź pożądane login i hasło. Uzupełnienie danych konta o adres e-mail jest dobrowolne, ale w zamian otrzymasz bezpłatnie dodatkowych 200 MB transferu do wykorzystania. E-mail możesz podać również później, korzystając z zakładki USTAWIENIA.
Aby rozpocząć pobieranie plików, użyj odnośnika TWOJE PLIKI. W pustym polu wklej linki do plików umieszczonych w serwisach hostingowych obsługiwanych przez Rapideo – możesz wprowadzić do 50 linków naraz. Kliknij WGRAJ PLIKI i zaczekaj na weryfikację odnośników. System sprawdzi, jaką prędkość oferują w danej chwili serwisy hostingowe.
Wybierz odpowiadający ci wariant pobierania plików. Funkcja Rapideo Instant sprawi, że dane pobierzesz bezpośrednio z macierzystego serwera – plik jest więc dostępny od razu, ale prędkość transferu zależy od możliwości danego serwisu hostingowego. Z kolei Rapideo Standard wymaga więcej cierpliwości, bo plik zostaje najpierw pobrany na serwer Rapideo.pl – ma to zagwarantować stabilny i szybki transfer. Podobnie dzieje się w wypadku funkcji Oglądaj, pojawiającej się w przypadku wklejenia linków do plików wideo – wówczas zamiast pobierać cały film, możesz oglądać go od razu za pośrednictwem przeglądarki, w odtwarzaczu RapiPlay.
Aby nie mnożyć zapisanych w przeglądarce zakładek, zaznacz pole Dodaj następującą treść do notesu. Sprawi to, że linki zostaną zapisane i znajdziesz je później w zakładce NOTES.
Dostęp do plików umieszczonych w zakładce TWOJE PLIKI masz przez 36 godzin od wygenerowania linku (w wypadku Rapideo Instant) lub umieszczenia na serwerze (warianty Standard i Oglądaj). Ilość dostępnego transferu zostanie pomniejszona o rozmiar pobranych danych. Filmy w przeglądarkowym odtwarzaczu plików wideo możesz oglądać bez ograniczeń.
By przeszukać obsługiwane serwisy i znaleźć określone treści, które zostały oznaczone przez wrzucających jako publiczne, skorzystaj z wyszukiwarki.
Aby doładować swoje konto, kliknij przycisk DODAJ TRANSFER. W zakładce znajdziesz różne plany płatności. Do wyboru masz cyklicznie odnawiany abonament lub zwiększenie dostępnego transferu o określoną liczbę gigabajtów, które wykorzystasz w dowolnym czasie. Możesz zapłacić kartą kredytową, przelewem albo SMS-em, ale zanim sięgniesz do portfela, zajrzyj do ramki powyżej.
adwokat z kancelarii PDBLegal, ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów i prawa autorskiego.
M.B.: W prawie autorskim istnieje instytucja tzw. dozwolonego użytku publicznego. W jej ramach każdy użytkownik internetu może z serwisów hostingowych – zgodnie z prawem – pobierać rozpowszechnione utwory. Za rozpowszechniony uważa się utwór, który – za zgodą uprawnionego – został udostępniony publicznie (np. film był wyświetlany, muzyka została publicznie odegrana itp.). Ściągać można każdą kategorię rozpowszechnionego utworu: zdjęcia, pliki muzyczne, pliki wideo.
PCF: Kiedy można legalnie pobrać z serwisu hostingowego program komputerowy?
M.B.: Z serwisu hostingowego nie można legalnie pobrać programów komputerowych. Prawo autorskie nie pozwala na wykorzystanie (pobieranie) programów komputerowych w ramach tzw. użytku osobistego, jednak bardzo często w serwisach hostingowych pojawiają się takie programy, których autorzy zdecydowali o dalszym ich rozpowszechnianiu za darmo i bez konieczności podpisywania stosownych umów. Takie programy jak najbardziej można legalnie pobierać i rozpowszechniać, bo taka jest wola autora programu. Często autorzy wnoszą jedynie, by – w dalszym rozpowszechnianiu – podawać ich imię i nazwisko.
PCF: W jaki sposób można wykorzystywać pobrane pliki, by było to zgodne z polskim prawem?
M.B.: W zasadzie każdy rozpowszechniony utwór możemy legalnie pobrać, o ile będziemy z niego korzystać sami (lub w kręgu znajomych, rodziny), z wyłączeniem dalszego pokazywania publicznego. Zgodnie z prawem rodzina oraz znajomi również mogą korzystać z takiego ściągniętego pliku, ustawa przewiduje bowiem, że dozwolony użytek prywatny oznacza zarówno osobiste korzystanie, jak również wykorzystywanie przez krąg osób związanych stosunkiem pokrewieństwa, powinowactwa lub tzw. stosunkiem towarzyskim. W stosunku towarzyskim pozostają znajomi, którym – co do zasady – możemy np. skopiować filmi następnie przekazać na płytce DVD. Z drugiej strony nie każdy, kto nas „lubi” na Facebooku, będzie naszym znajomym – muszą to być osoby faktycznie powiązane ze sobą towarzysko. Co więcej, prawo autorskie przewiduje, że pobrane z internetu pliki możemy, w niektórych przypadkach, rozpowszechniać publicznie. Można np. korzystać z prawa cytatu i rozpowszechniony plik (np. zdjęcie) umieszczać we własnym utworze. Oczywiście należy podać autora lub źródło i pamiętać, że cytowany utwór powinien mieć odpowiednie proporcje w stosunku do naszego własnego dzieła. Instytucje oświatowe (edukacyjne) mogą korzystać z rozpowszechnionych dzieł w ramach nauczania, np. odtwarzając podczas lekcji film ściągnięty z internetu.