Własne radio
|
Oczywiście możesz uruchomić własne radio. Mimo darmowego oprogramowania SHOUTcast i serwera, na którym musisz umieścić aplikację, czekają cię opłaty, np. opłaty licencyjne. Nawet jeżeli radio nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, i tak musisz ponieść koszty. Progi minimalne wynoszą odpowiednio 100 zł dla mniej niż 50 odbiorców i wzrastają. Stawki różnią się także ze względu na organizację reprezentującą poszczególnych twórców.
|
Często, szukając muzyki w globalnej sieci, zapominamy o internetowych stacjach radiowych, które nadają zarówno w kanałach ogólnych, jak i ściśle tematycznych (Dance, Techno, Jazz, Pop czy Rock). Rozgłośnie nie ograniczają nas tylko do słuchania muzyki w trakcie aktywnego połączenia z internetem. Możemy także przegrywać strumień na dysk twardy w naszym komputerze, a następnie kopiować pliki w formacie MP3 do przenośnych odtwarzaczy. To bardzo dobry sposób na pozyskiwanie muzyki. Dowiedz się zatem, jak odtwarzać radio, nagrywać muzykę w formacie MP3 i gdzie szukać najlepszych stacji radiowych.
Gdzie słuchać radia
Jeżeli masz zamiar tylko słuchać radia, to na początek najlepiej zapoznać się z ofertą wybranych serwisów. Pod adresami www.last.fm i www.megastacja.net znajdziesz kilkadziesiąt tematycznych stacji, z których możesz korzystać za pośrednictwem przeglądarki stron WWW za pomocą programów Windows Media Player czy Winamp. Możesz także skorzystać z najpopularniejszej platformy Open.fm (http://open.fm/), czyli Gaduradio. Serwis oferuje ponad 35 kanałów zróżnicowanych tematycznie.
Jeżeli często słuchasz radia w samochodzie czy w biurze, a potem nie wiesz, jak nazywała się piosenka, która wpadła ci w ucho, polecamy serwis http://odsluchane.eu. Wystarczy, że określisz godzinę i nazwę stacji, w której słyszałeś utwór, a portal wyświetli listę piosenek odtwarzanych w danej stacji w czasie, który wybrałeś. Warto także zajrzeć na łamy witryny www.nadaje.com. To swoistego rodzaju mapa stacji w Polsce. Znajdziesz tutaj informacje o ponad 200 rozgłośniach.
Nagrywanie w Winampie
Jeżeli korzystasz z aplikacji Winamp, możesz się posłużyć specjalną wtyczką przeznaczoną do nagrywania radia. Wystarczy ją pobrać i zainstalować.
Otwórz witrynę http://streamripper.sourceforge.net/. Następnie odszukaj i kliknij odnośnik Streamripper. Pobierz najnowszą wersję pliku, klikając odnośnik z rozszerzeniem .exe.
Odszukaj na pulpicie i kliknij ikonę streamripper.exe.
Uruchomisz instalator dodatku. Kliknij kolejno przyciski: Next, Install, a następnie Close. Potem przy uruchomionym odtwarzaczu wystarczy skorzystać już tylko z opcji darmowego dodatku Streamripper.