Analiza sterowników
Pierwszy z wymienionych programów jest narzędziem dokonującym dokładnej analizy zainstalowanych w systemie operacyjnym sterowników. Program oferuje funkcje zautomatyzowanej aktualizacji przestarzałych sterowników, jeżeli tylko takie zostaną wykryte. W założeniach twórców program ma ułatwiać użytkownikowi dbałość o aktualność zainstalowanych sterowników, a tym samym wpływać pośrednio na wydajność systemu (zgodnie z założeniem – nie zawsze jednak słusznym – że nowsze sterowniki usprawniają działanie sprzętu). Program jest kompatybilny także z Windows Vista, ale tylko z wersją 32-bitową.
W praktyce jego działanie nie odbiega znacząco od założeń. Program skanuje system w poszukiwaniu sterowników, a następnie wyświetla zrozumiały raport, informując, ile i jakie sterowniki należy zaktualizować. Proces skanowania może być długotrwały i nie można go przerwać. Sam proces aktualizacji nie jest już jednak w pełni zautomatyzowany. Program co prawda ułatwia pobranie nowych sterowników, ale już ich instalację trzeba przeprowadzić ręcznie. Zaletą jest oznaczanie ryzyka związanego ze zmianą sterowników.
Kontrola aplikacji i rejestru
Kolejnym składnikiem pakietu jest program SpeedUpMyPC 2009, którego zadaniem jest ogólna optymalizacja systemu. Jego działanie opiera się na analizie systemu, a następnie usunięciu zbędnych plików, konfiguracji sieci, systemu i programów uruchamianych na starcie. Ostatni składnik – RegistryBooster 2009, to narzędzie przeznaczone do optymalizacji rejestru Windows. Automatycznie wykrywa błędne wpisy w rejestrze, odwołania do już nieistniejących, usuniętych wcześniej aplikacji, kasuje puste klucze i zbędne dane wartości.
W obu programach proces optymalizacji przebiega w zasadzie automatycznie. Użytkownik jedynie potwierdza kolejne etapy działania. Obecna jest też funkcja przywrócenia systemu sprzed zmian. Irytuje jednak fakt, że poza DriverScannerem programy przy każdym uruchomieniu systemu generują okna UAC w Windows Vista.
PLUSY:
- Użyteczne narzędzie do aktualizacji sterowników
- Przejrzysty proces optymalizacyjny
MINUSY:
- Okna UAC przy każdym starcie systemu