Steruj smartfonem
Odpowiednio zaprogramowany tag NFC przyklejony do uchwytu samochodowego uruchomi tryb nawigacji, gdy umieścisz smartfon w uchwycie. Tag NFC znajdujący się na stoliku nocnym spowoduje, że leżący obok telefon będzie automatycznie przechodził w tryb nocny i wyciszy dzwonki oraz powiadomienia. Inne zastosowanie tagu NFC to przesyłanie kontaktów. Tradycyjna wizytówka z ukrytym tagiem NFC automatycznie wgra dane kontaktowe do smartfonu osoby, z którą się spotykasz.
Technologia NFC jest dość młoda, więc nie występuje we wszystkich smartfonach. Mają ją najnowsze modele ze średniego i wysokiego przedziału cenowego. Tag NFC kosztuje kilka złotych – duży wybór tagów, w różnych formach, znajdziesz na Allegro. Na tagach można zapisać tylko niewielkie porcje informacji z powodu ich małej pojemności: od 48 bajtów do 32 kilobajtów.
Ze sklepu Google pobierz aplikację NFC Tag Writer, która umożliwia zapisywanie na znaczniku NFC różnego rodzaju informacji i poleceń. Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu wybierz opcję Create, write and store.
W następnym oknie jest widoczny tylko przycisk New. Wciśnij go, aby zdefiniować nowy tag. W przyszłości będą tu też widoczne informacje, które ostatnio zapisywałeś na znacznikach.
By zapisać na tagu całą wizytówkę, wybierz opcję Contact i w książce kontaktów wyszukaj swoje imię oraz nazwisko.
Następnie wybierz oraz odznacz opcję Picture. Jest to konieczne, gdyż pliki graficzne zajmują zbyt dużo miejsca i nie mieszczą się na większości tagów dostępnych na rynku. Objętość wizytówki jest widoczna u góry okna programu.
Teraz dwa razy kliknij przycisk Next i przyłóż znacznik NFC do telefonu, w miejscu, w którym znajduje się antena NFC (najczęściej na tylnej ściance). Jeśli tag będzie miał odpowiednią pojemność, zadanie zakończy się sukcesem. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zrezygnowanie z niektórych danych i ponowienie procesu. Wgranie danych zostanie potwierdzone krótkim sygnałem dźwiękowym i komunikatem wyświetlonym na ekranie smartfonu – Done.