E-sport, czyli najogólniej mówiąc: zawody w grach komputerowych, to w Polsce stosunkowo mało znane zjawisko. Na świecie jednak bardzo popularne. Zwłaszcza w Korei, gdzie najlepsi profesjonalni gracze stają się celebrytami. Fenomen e-sportu opiera się na podobnych podstawach co w przypadku piłki nożnej. Bardzo łatwo jest zacząć grać na poziomie amatorskim i wiele osób to robi. Zainteresowanie oglądaniem zmagań tych najlepszych jest więc spore, zwłaszcza że mecze e-sportowe są często niezwykle widowiskowe.
Planowane atrakcje
Impreza w Katowicach zapowiada się szczególnie ciekawe, gdyż zarówno StarCraft II, jak i League of Legends są grami, w których niemal w każdej sekundzie coś się dzieje.
Rzecz jasna, oglądanie mistrzów nie będzie jedyną atrakcją czekającą odwiedzających Spodek. Zdolni amatorzy powinni się zainteresować turniejami otwartymi, jakie zostaną rozegrane oprócz wspomnianych już zawodów profesjonalistów.
Gracze z Polski oraz innych krajów europejskich będą się mogli zmierzyć m.in. w Counter Strike Global Offensive oraz World of Tanks. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani wymogów liczby rozegranych wcześniej turniejów. Zapisy do kwalifikacji odbywają się za pośrednictwem stron http://pcformat.pl/u/515 i http://pcformat.pl/u/516. Warto z tej możliwości skorzystać, gdyż Intel Polska (organizator zmagań) na nagrody dla zwycięzców rywalizacji przeznaczył łącznie 7 tys. dolarów, ultrabooki oraz inne nagrody rzeczowe. Na finalistów World of Tanks czeka natomiast łącznie 15 tys. euro ufundowanych przez producenta gry.
Nagrody nie tylko w turniejach
Do Katowic warto się wybrać, nawet jeśli nie ma się ochoty brać udziału w jakimkolwiek turnieju. Intel Extreme Masters w Polsce będzie bowiem nie tylko turniejem, ale również autentycznym świętem graczy. Wiele będzie się działo w Intel Experience Zone, gdzie można się będzie zaznajomić z najnowszymi trendami w technologii, poczuć się jak mistrz Formuły 1 w symulatorach bolidów czy zagrać w swoje ulubione gry na ultrabookach. Ciekawostką
będzie występ profesjonalnej grupy cosplayowej NephilimCosplay, która zaprezentuje swoje kreacje wzorowane na postaciach z gry League of Legends, a w przerwach między meczami odegra scenki z gier. Na Intel Extreme Masters prawdopodobnie zjawi się również wielu przebranych amatorów. Intel ogłosił bowiem, że każdy, kto ucharakteryzuje się na bohatera League of Legends lub StarCraft II, będzie miał szansę wygrać: procesor Intel Core i7 Extreme Edition 3960X, smartfon ZTE z procesorem Intel Atom Z2460 lub dysk Intel SSD 520 series 120 GB. Co ważne, oceniać będzie nie tylko jury, ale również publiczność.
Historia turnieju Intel Extreme Masters
Finał pierwszego sezonu rozgrywek Intel Extreme Masters odbył się w 2007 roku na targach CeBIT w Hanowerze. Olbrzymia popularnośc imprezy sprawiła, że od tamtej pory zawody rozgrywane są co roku, choć zarówno formuła tego wydarzenia, jak i tytuły gier, w których zmagają się uczestnicy, ulegają zmianom. Obecnie jest rozgrywany już 7. sezon, a rywalizuje się w najpopularniejszych grach e-sportowych – League of Legends i StarCraft II. Po imprezie w katowickim Spodku Intel Extreme Masters uda się do São Paulo i na wielki finał do Hanoweru.