System w serwisie
Aplikacja oferuje zestaw funkcji, które pomogą
w odzyskaniu sprawności systemu. Znajdziesz tu narzędzia do naprawy skrótów, czyszczenia rejestru, optymalizacji pamięci, wyszukiwania duplikatów,
a nawet usuwania programów szpiegujących, naprawy dysków twardych czy wskazywania konkretnych aktualizacji do zainstalowanego oprogramowania. Glary Utilities pozwala także na zacieranie śladów, które zostawił po sobie użytkownik komputera.
Po uruchomieniu programu wyświetli się okno główne, a w nim zawartość domyślnie wybranej zakładki Podgląd. Jest podzielona na trzy sekcje, w pierwszej sekcji (od lewej strony) dostępne są opcje konfiguracyjne wybranych funkcji programu.
Możesz zaznaczyć pierwsze dwie opcje, automatyzując wykonywanie konserwacji oraz wymazywanie śladów prywatności. Osoby, którym zależy na szczegółowym analizowaniu zasobów systemu, mogę też aktywować funkcję głębokiego czyszczenia i naprawy.
Gdy zaznaczysz dwie pierwsze opcje, pod ich opisami wyświetlą się dodatkowe odnośniki. Pierwszy (1) wywołuje okno pozwalające ustalić harmonogram, według którego przeprowadzana będzie automatyczna konserwacja.
Drugi odnośnik daje możliwość wybrania elementów (śladów), które będą usuwane przed zamknięciem systemu, np. zawartości kosza, listy ostatnio otwieranych dokumentów czy historii odwiedzanych stron WWW.
Ostatnia, domyślnie zaznaczona opcja Automatycznie sprawdź dostępność aktualizacji służy do śledzenia dostępności nowych wersji aplikacji, których używasz w systemie. Kliknięcie Dostosuj wyniki wywoła okno, w którym możesz dopasować listę aplikacji obecnych w twoim komputerze, do których wyszukiwane będą uaktualnienia.
Przy nazwie każdej aplikacji widoczny jest numer dostępnej w internecie wersji, a poniżej numer wersji aktualnie używanej. Obok do wyboru dostępne są trzy opcje: Pokaż wszystkie wydania – oznacza, że będziesz informowany o wszystkich zmianach wersji danej aplikacji. Zaznaczenie opcji Ukryj to wydanie spowoduje, że pominięta zostanie aktualnie dostępną nowa wersja. Program poinformuje, gdy ukaże się kolejne uaktualnienie.
Zaznaczenie ostatniej opcji, Ukryj wszystkie wydania, sprawi, że program Glary Utilities nie będzie cię informował o nowych wersjach danej aplikacji. Dodatkowo możesz zaznaczyć pole Ukryj wersje beta, jeśli nie chcesz być informowany o nowych wersjach rozwojowych.
W środkowej sekcji (1), w oknie głównym, wyświetlony jest zmierzony czas rozruchu systemu wraz z komentarzem. Przycisk Menedżer Autostartu służy do uruchomienia modułu pozwalającego automatycznie zarządzać uruchamianymi aplikacjami i elementami systemowymi (opis tego modułu znajdziesz w dalszej części artykułu).
Prawa sekcja (2) zawiera informacje o wersji programu Glary Utilities, aktualnej wersji bazy danych oraz o typie licencji.
W zakładce Konserwacja znajdziesz opcje konfiguracyjne dotyczące optymalizacji systemu. Większość z nich jest domyślnie aktywna, dwie dodatkowe możesz włączyć, jeśli sądzisz, że będą przydatne. Poniżej dostępny jest przycisk uruchamiający skanowanie Znajdź problemy.
Ostatnia z zakładek, Zaawansowane, zawiera wszystkie narzędzia wchodzące w skład Glary Utilities Pro. Są one pogrupowane (nazwy grup widać w lewej kolumnie, narzędzia wchodzące w skład grupy wyświetlane są w prawej). Pod każdym narzędziem znajdziesz opis wyjaśniający, do czego ono służy. W prawej części ekranu znajdują się dwie kropki. Gdy klikniesz dolną, interfejs przełączy się w inny tryb, w którym wszystkie narzędzia dostępne są na jednym ekranie.
Na dole widoczny jest pasek narzędziowy, a na nim ikony – skróty uruchamiające najważniejsze narzędzia. Dostęp do pozostałych narzędzi uzyskasz, klikając ostatnią ikonę na pasku. Ikony te metodą drag and drop możesz przemieszczać za pomocą myszki i ustawiać w dowolnej kolejności, komponując w ten sposób zestaw najpotrzebniejszych narzędzi, do których będziesz miał szybki dostęp.