A A A

Systemowe kalkulacje

PC Format 2/2019
Duże, wygodne przyciski i czytelne opisy to cechy szczególne Kalkulatora z Windows 10. Nowa wersja tego programu przystosowana została do obsługi na dotykowych ekranach. Aplikacja pozwala przeprowadzać podstawowe i zaawansowane obliczenia matematyczne, konwertować różne jednostki, operować na liczbach binarnych, a także przeliczać kursy walut. Robert Szyszka


Jak szybko uruchomić Kalkulator

Mimo że K jak Kalkulator zajmuje odległą pozycję na liście aplikacji systemowych i dotarcie do litery wymaga sporo przewijania, Kalkulator można uruchomić bardzo szybko.


Najprostszą metodą odpalenia tej aplikacji jest tak zwane uruchomienie przez wyszukiwanie. Rozwiń menu startowe i zacznij wpisywać nazwę aplikacji. Po wprowadzeniu trzech pierwszych znaków („kal”) Kalkulator zostanie wyświetlony na początku listy, na domyślnej karcie Aplikacje. Wciśnij Enter.


Jeżeli często korzystasz z Kalkulatora, warto dodać go do ekranu startowego. Rozwiń menu startowe, przewiń listę w dół i kliknij nazwę programu prawym przyciskiem myszy. Wybierz polecenie Przypnij do obszaru startowego.


Ikonę Kalkulatora można też umieścić na pasku zadań. Kliknij w tym celu prawym przyciskiem myszy nazwę programu w menu bądź na ekranie startowym, wybierz Więcej i Przypnij do paska zadań.

Kalkulator dla każdego

Standard
Standardowy widok Kalkulatora. W tym trybie można przeprowadzać podstawowe obliczenia matematyczne, korzystać z pamięci oraz historii przeprowadzonych operacji. Zapis pamięci i historii operacji jest oddzielny dla każdego trybu pracy.

Nauka
Kalkulator naukowy przyda się do obliczeń inżynierskich. W tym trybie są między innymi funkcje trygonometryczne, logarytmiczne, potęgowanie i możliwość grupowania działań. Kalkulator pozwala przełączać pomiędzy stopniami, gradusami i radianami, daje też do dyspozycji pamięć i historię operacji.

Program
Tryb programistyczny oprócz dziesiętnego zapewnia dostęp do liczb binarnych, szesnastkowych i ósemkowych. Pozwala też na binarny zapis liczb 64-bitowych. W zestawie funkcji znajdują się operatory logiczne. I tu można korzystać z pamięci operacji.

Data
Kalkulator dat pozwala obliczyć różnicę pomiędzy zdefiniowanymi datami i wyznaczyć daty w przyszłości i przeszłości na podstawie liczby dni.

Waluty
Jeżeli wybierasz się za granicę i potrzebny ci przelicznik walut, skorzystaj z Kalkulatora – uwzględnia on ponad 150 walut. Kursy aktualizowane są online.

Konwerter
Niezmiernie przydatny jest konwerter jednostek. Kalkulator pozwala przeliczać miary powierzchni, odległości, masy czy energii podane w jednostkach różnych układów. Znajdziesz tu dwanaście kategorii, a w każdej od kilku do kilkunastu jednostek.

skróty klawiaturowe

Alt + 1 – włącz tryb standardowy
Alt + 2 – włącz tryb naukowy
Alt + 3 – włącz tryb programisty
Ctrl + M – przechowaj w pamięci
Ctrl + P – dodaj do pamięci
Ctrl + Q – odejmij z pamięci
Ctrl + R – przywołaj z pamięci
Ctrl + L – wyczyść pamięć
Ctrl + H – włącz/wyłącz historię operacji
Ctrl + Shift + D – wyczyść historię
Del – usuń ostatni wpis
Esc – usuń obliczenia

Aktualizuj kursy

Kalkulator to nie tylko narzędzie do przeprowadzania obliczeń. Za pomocą programu można także przeliczać kursy walut. Rozwiń menu aplikacji i kliknij Waluta, na górnej liście ustaw pierwszą walutę – wyjściową, a na dolnej drugą – docelową. Korzystając z klawiatury, wprowadź wartość do przeliczenia. Kwota zostanie podana w drugiej walucie. Jeżeli komputer jest podłączony do internetu, Kalkulator automatycznie pobiera kursy wymiany podczas uruchomienia. Jeżeli chcesz sam zaktualizować kurs, kliknij łącze Aktualizuj kursy.

Przybliżenia i ciekawostki

Przelicznik jednostek i miar w Kalkulatorze obsługuje nie tylko jednostki standardowych układów miar. W programie znalazły się także jednostki zwyczajowe, jak na przykład łyżeczki czy filiżanki. Poza tym Kalkulator podaje również inne, czasami dziwne przeliczenia. Rozwiń menu programu i wybierz z sekcji Konwerter na przykład Prędkość. Na górnej liście ustaw jednostkę Centymetry na sekundę i wpisz dowolną wartość. Poniżej głównego przeliczenia znajdują się przybliżenia w innych jednostkach. Niektóre są naprawdę zaskakujące, jak choćby żółwie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto