A A A

Szukaj i znajduj

PC Format 11/2007
W internecie znajdziesz wszystko. Sztuką jest jednak znaleźć szybko. To zadanie znacznie trudniejsze, bo globalna sieć zawiera ogrom nieuporządkowanych materiałów. Nie trzeba więc tłumaczyć, jak istotna jest umiejętność wyszukiwania i selekcjonowania informacji.

Obecnie uniwersalną i najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie jest Google. Niestety, większość internatów nie wykorzystuje jej możliwości. Trudności z dotarciem do potrzebnych informacji wynikają najczęściej z braku umiejętności posługiwania się mechanizmem Google’a. Użytkownicy wysyłają mało precyzyjne lub w ogóle niewłaściwe zapytania. Wcześniej czy później, w wyniku wertowania setek stron, w końcu docierają do poszukiwanych materiałów, jednak pochłania to wiele czasu. Warto więc wiedzieć, o co i jak zapytać.

Pokazujemy, jak poprawnie zadawać zapytania i dzięki temu docierać bezpośrednio do informacji zamieszczanych na setkach tysięcy witryn. W dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach przypadków natychmiast znajdziesz stronę ulubionego zespołu. Trudniej będzie zredukować liczbę informacji bardziej szczegółowych, żeby wybrać najważniejszą. Dlatego warto znać tzw. operatory. Z artykułu dowiesz się o ich zastosowaniu i sposobie wykorzystania.

Operatory ułatwiające wyszukiwanie za pomocą Google’a

Korzystając z Google’a, powinieneś używać operatorów. Ułatwiają zadawanie sprecyzowanych pytań, a dzięki temu umożliwiają otrzymanie dokładnej odpowiedzi.

Operator OR

Operator OR odpowiada polskiemu spójnikowi „lub”. Jeżeli chcesz wyszukać obie nazwy: nazwę zespołu Black Sabbath oraz tytuł piosenki Iron Man, rozdziel zapytanie operatorem OR, np. Black Sabbath OR Iron Man. W tym wypadku wyszukiwarka wyświetli wyniki zawierające zarówno jedną, jak i drugą nazwę. Jest to przydatny sposób, gdy chcesz wyszukać podobne produkty albo dotrzeć do informacji, które często figurują pod dwiema nazwami.

Operator site:

Bardzo przydatny sposób zapytania, który umożliwia wyszukiwanie słów na konkretnej stronie. Dzięki temu trafisz od razu na właściwą podstronę serwisu. Wpisz na przykład hasło temat numeru site: www.pcformat.pl. Wyszukiwarka natychmiast wyświetli strony serwisu PC Format wraz z poszukiwanym hasłem. Używając tego operatora, możesz od razu zapytać o szczegóły znajdujące się w znanym ci serwisie. Nie musisz wpisywać adresu i szukać samodzielnie.

Operator –

Kolejny ważny selekcjoner poszukiwanych treści. Znak – oznacza dosłownie minus. Jeżeli zadasz pytanie o składni: Mercedes - Vito, Google wyświetli wszystkie strony ze słowem mercedes, ale pomijając model vito. Zapytania warto używać, gdy poszukujesz powiązanych treści, jednak twoim celem jest wyłączenie jednego ze słów. Operator doskonale się nadaje do selekcjonowania uzupełniających się wiadomości, które często powodują bałagan.

Operator

Bardzo ważny znacznik, o którym należy pamiętać podczas wyszukiwania. Korzystaj z niego zwłaszcza w przypadkach, gdy twoje zapytanie jest złożone z więcej niż dwóch słów. Jeżeli zadasz zapytanie składające się tylko ze słów, np. sieci rybackie: wyszukiwarka potraktuje to tak, jakbyś użył działającego w Google’u domyślnie operatora AND (polskie „i”). W rezultacie wyszuka nie tylko wyrażenia sieci rybackie, ale także słowo sieci i słowo rybackie w zestawieniu z innymi wyrazami. Operator „”– "sieci rybackie" – spowoduje, że wyszukiwane dwa słowa będą musiały występować łącznie. Jest to także dobry sposób na wyszukiwanie imienia w połączeniu z określonym nazwiskiem.

Operator link:

Ciekawy operator, bardzo pomocny w wyszukiwaniu na stronach określonych odnośników (linków). Aby wyszukać odnośniki do poszczególnej strony na innych witrynach, wpisz zapytanie: link:www.pcformat.pl. Google wyświetli listę witryn zawierających poszukiwany odnośnik. Takie wyszukiwanie może okazać się pomocne, gdy chcesz się dowiedzieć, na jakich witrynach zamieszczono odsyłacz do twojej strony (uwzględnia także obrazki).

Przydatne operatory

Filetype:
Google wyszukuje słowo tylko w określonych dokumentach, np. filetype:doc komputer. Wyszukiwarka wyświetli dokumenty Worda zawierające słowo „komputer”.

Intitle:
Wyszukuje dane słowo, ale nie w treści witryny, lecz w jej tytule. Tytuł strony jest wyświetlany na belce tytułowej przeglądarki. Przykład: intitle:Windows.

Inurl:
Wyszukuje słowo w adresie internetowym witryny (URL). Przykładowe użycie inurl:porada wyszuka wszystkie witryny, które w swoim adresie mają słowo „porada”.

Ext:
Przeszukuje tylko pliki o podanym rozszerzeniu. Na przykład: ext:txt zima przejrzy pliki tekstowe w poszukiwaniu słowa „zima”.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto