W trakcie opracowywania niniejszego tekstu popularność Opery w Polsce nie przekroczyła 8 procent. Czy nowości wbudowane w recenzowaną wersję 11.50 zdołają zmienić ten wynik?
Zarządzanie hasłami
Najważniejszą zmianą wprowadzoną w najnowszej wersji przeglądarki jest funkcja synchronizacji haseł. Możliwość synchronizowania haseł autoryzujących np. dostęp do wielu stron WWW była już od dłuższego czasu dostępna w konkurencyjnych przeglądarkach (np. w Firefoksie czy Google Chrome), toteż nie dziwi, że i programiści Opery zdecydowali się na zaimplementowanie tej funkcji w ramach modułu Opera Link. Zastanawia fakt, czemu dopiero teraz.
Interfejs
Zmiany w wyglądzie najnowszej Opery są kosmetyczne, ale dość istotne. Pasek nawigacyjny przeglądarki sprowadza się już obecnie wyłącznie do dwóch przycisków nawigacyjnych, przycisku odświeżenia strony, paska adresowego z polem wyszukiwawczym oraz przycisku informującego o bezpieczeństwie przeglądanej strony. Zniknął przycisk szybkiego przewijania oraz ikona strony domowej. Oczywiście za pomocą opcji konfiguracyjnych możliwe jest niemal dowolne rozbudowanie standardowego paska narzędziowego, ale wersja 11.50 to kolejny krok na drodze upraszczania interfejsu przeglądarki.
Silnik
Programiści Opery przechwalają się, że ich najnowsze dzieło jest najszybszą przeglądarką. Kompletny test SunSpider 0.9.1 JavaScript Benchmark został wykonany z wynikiem 497,6 ms. Dla porównania najnowszy Firefox 5 oraz Google Chrome 12 uzyskały wyniki odpowiednio: 551,6 ms oraz 562,6 ms. Istotnie Opera jest najszybsza, jednak różnice w praktycznym użytkowaniu programu nie będą odczuwalne, chyba że użytkownik „przesiądzie się” na najnowszą Operę z Internet Explorera 7. Warto dodać, że w najnowszej Operze wprowadzono współdzielenie plików cookies z rozszerzeniami przeglądarki.
PLUSY:
- Synchronizacja haseł
- Szybkość
- Funkcjonalne rozszerzenia
MINUSY:
- Wciąż niewielka liczba rozszerzeń