Użytkownicy neostrady w opcji 1 Mb/s często nie wykorzystują maksymalnych parametrów łącza. Może to być spowodowane chociażby złym zarządzaniem odbieranymi i wysyłanymi pakietami, co staje się przyczyną zablokowania połączenia. Jest to objaw znany zwłaszcza posiadaczom łączy asymetrycznych typu neostrada. Sytuację można zmienić, podejmując próbę optymalizacji systemu i zainstalowanych w nim aplikacji lub modelowania ruchu (zarządzania przesyłanymi pakietami).
W warsztatach pokazujemy, jak zmierzyć faktyczną prędkość swojego połączenia z globalną siecią i jakich aplikacji użyć w celu przyspieszenia transferów. Po instalacji odpowiedniego oprogramowania ponownie zmierzysz szybkość, z jaką pracuje łącze, i porównasz wyniki. Prezentowane porady przydadzą się zwłaszcza osobom, które często korzystają z programów P2P czy gier sieciowych.
Sprawdzanie szybkości połączenia
Zanim rozpoczniesz próbę optymalizacji swojego połączenia, sprawdź szybkość łącza. Później porównasz wyniki, które uzyskasz przed i po optymalizacji. W naszym przykładzie użyjemy wyspecjalizowanej witryny do sprawdzania prędkości połączenia.
Otwórz witrynę www.speedtest.pl. Odszukaj na niej okno Speedtets.pl i kliknij przycisk Begin test. Moduł rozpocznie sprawdzanie prędkości twojego połączenia. Test trwa kilkadziesiąt sekund. W oknie Speedtest.pl w trakcie sprawdzianu jest podawana aktualna prędkość.
Po zakończeniu testu zobaczysz okienko z końcowym wynikiem podanym w bitach na sekundę (kb/s).
Jeżeli podzielisz tę wartość przez 8, uzyskasz wynik w kilobajtach na sekundę (kB/s). W naszym przykładzie 3034 kb/s równa się 379 kB/s, czyli 3,7 Mb/s.
Najlepiej powtórzyć test kilka razy i spisać następne wyniki. Wtedy będzie można obliczyć średnią. Kolejne testy wykonaj dopiero po zainstalowaniu proponowanych przez nas aplikacji i zoptymalizowaniu połączenia.