TOP 5 Najlepsze aplikacje fotograficzne
Część specjalizuje się w robieniu zdjęć o określonym charakterze, np. selfie (YouCam Perfect). Inne mają ułatwić np. fotografowanie z użyciem ręcznych ustawień parametrów zdjęcia (Manual Camera). Spotkasz też programy, w których ważniejsze od samego pstryknięcia fotki jest jej późniejsze przerobienie w edytorze i umieszczenie w sieci. Tak działa np. program Footej, który jest jednocześnie platformą społecznościową do wymiany zdjęć.
W klasycznie zaprojektowanym interfejsie zwycięzcy testu dość prosto się połapać. Wszystkie funkcje podzielono między trzy graficzne menu. Jedno zawiera skróty do najczęściej zmienianych ustawień, drugie gromadzi funkcje rzadziej wykorzystywane. Trzecie pozwala szybko przełączać tryby fotografowania. Zawartość dwóch pierwszych menu można zmienić tak, by najczęściej używane opcje były najszybciej dostępne. Wygląd interfejsu cierpi jednak przez zbyt niską rozdzielczość elementów. W trakcie fotografowania niezastąpione okazują się być funkcja wyświetlania stabilności aparatu, kilka rodzajów siatek ułatwiających kadrowanie czy możliwość wyboru najlepszego ujęcia z kilku zarejestrowanych. Zdjęcia można wzbogacać elementami graficznymi. Ciekawą funkcją jest tryb incognito, w którym aparat działa, ale na ekranie wyświetlana jest fałszywa strona internetowa.
Ocena: bardzo dobra, 5,03
Cena: 17,99 zł
Adres: http://pcformat.pl/u/2994
Interfejs aplikacji przetłumaczono na polski – nie w pełni, ale na tyle, by przełamać barierę językową. Tryby fotografowania mają tu swoje własne menu, a nastawy kolejne, wysuwane z boku ekranu. W tym pierwszym wyróżnia się możliwość robienia panoramy oraz łatwa w obsłudze funkcja blokowania ekspozycji na wybranym fragmencie kadru (wystarczy przytrzymać go na ekranie). Aplikacja potrafi też skleić kilka fotek w jedną w celu usunięcia niechcianego elementu z kadru lub poprawienia zdjęcia grupowego tak, aby wszyscy patrzyli w obiektyw aparatu. Edytor zdjęć trzeba pobrać osobno.
Ocena: bardzo dobra, 4,94
Cena: 1,99 zł
Adres: http://pcformat.pl/u/2995
Aplikacja ma najlepszy i najładniejszy w teście, częściowo przetłumaczony na język polski interfejs. Przypomina on trochę wyświetlacz w lustrzance – dużo informacji o nastawach fotografowania widocznych jest u dołu ekranu. Skojarzenia z prawdziwym aparatem idą dalej, bo w trakcie robienia zdjęć możesz ręcznie wybrać czas naświetlania (maksymalnie do 2 sekund). Jest tu też tryb bardzo długiej ekspozycji (trwającej do 30 sekund) i bracketing (zdjęcia seryjne o zmiennej ekspozycji) obejmujący do siedmiu ujęć. W ustawieniach aplikacji możesz wybrać miejsce zapisu plików ze zdjęciami oraz skonfigurować sposób ich nazywania.
Ocena: bardzo dobra, 4,50
Cena: 12,50 zł
Adres: http://pcformat.pl/u/2996
Choć apka jest darmowa, nie wyświetla reklam. Open Camera ustępuje innych testowanym programom głównie pod względem jakości interfejsu. Jest on niespecjalnie ładny, a przy tym dość nieintuicyjny w obsłudze. Program przegrywa też pod względem funkcjonalności – ma mniej niż konkurenci możliwości regulacji parametrów naświetlania, nie ma edytora zdjęć ani możliwości dodawania elementów do fotek. Dużo jest za to funkcji pośrednio związanych z fotografowaniem. Możesz np. ustalić nazwy plików ze zdjęciami i osadzać w nich oznaczenia czasowe lub tekst. Kilka funkcji można przypisać do klawiszy sprzętowych telefonu.
Ocena: dobra, 4,47
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2997
To program o skromniejszych niż reszta stawki możliwościach regulacji parametrów zdjęcia. Lista dostępnych trybów fotografowania też jest dość krótka. Autorzy postawili za to na możliwość modyfikacji i wzbogacania zdjęcia już po jego zrobieniu. Dostępna jest długa lista filtrów i efektów (większość niestety płatnych). Z fotografii można też zrobić plik GIF. Bardzo ciekawą funkcją jest wybór najlepszego ujęcia z krótkiej serii (to także płatna opcja). Program ma własny edytor o rozbudowanych możliwościach. W trybie wideo rejestruje filmy w jakości Full HD.
Ocena: dobra, 4,08
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2998