Telewizyjne tablety to niewielki wycinek rynku tanich tabletów – w sklepach znajdziesz zaledwie kilka takich urządzeń. Większość ma parametry bliźniaczo podobne do jednego z testowanych przez nas modeli – Media-Droid MT7004MCX. Ten i pozostałe urządzenia prezentują poziom rozwoju tanich tabletów sprzed około roku. Mają więc ekran o niskiej rozdzielczości, jednordzeniowe procesory i bardzo kiepskie aparaty fotograficzne. Drugi typ urządzeń – jednocześnie znacznie mniej liczny – reprezentuje testowany Overmax Dualdrive Max. Jest to urządzenie troszkę droższe, o większym ekranie niż Media-Droid, ale reszta specyfikacji nie różni się znacznie od spotykanej w pierwszej grupie urządzeń.
Funkcja TV
Oba urządzenia są podobne, więc oba mają tę samą aplikację służącą do oglądania telewizji. Program jest bardzo prosty w obsłudze i ma komplet potrzebnych funkcji. Po wyszukaniu stacji wyświetla miniaturę ekranu, a obok listę dostępnych kanałów. Możesz włączyć nagrywanie lub wykonać zrzut ekranowy. W trybie pełnoekranowym znika lista stacji – pojawiają się przyciski przełączania kanałów do przodu i do tyłu. Dostępne jest też EPG, ale tylko dla aktualnie oglądanego kanału.
Ekrany obu urządzeń różnią się nie tylko przekątną, ale też proporcjami. Media-Droid ma wyświetlacz o proporcjach 16:10. Ponieważ nadawany przez stacje sygnał jest przystosowany do telewizorów o ekranach 16:9, obraz na ekranie tabletu jest lekko rozciągnięty w pionie. Z kolei proporcje tabletu Overmax to mniej więcej 4:3. W tym przypadku możesz się zdecydować na obraz rozciągnięty w pionie, z obciętymi bokami, lub oglądanie niemodyfikowanego obrazu z czarnymi paskami pod i nad obrazem. Jak widać, nie ma rozwiązania idealnego.
Wysuwana z obudowy obu tabletów krótka antenka teleskopowa jest zbyt mała, żeby zapewnić poprawny odbiór telewizji wewnątrz budynków (oczywiście nie dotyczy to wszystkich wypadków). Natomiast na zewnątrz sprawuje się poprawnie. W tablecie Media-Droid znajduje się dodatkowe gniazdko na zewnętrzną antenę – potrzebną przejściówkę znajdziesz w zestawie. Dzięki niej podłączysz tablet do anteny pokojowej lub dachowej, która pozwoli oglądać telewizję w czterech ścianach (chowana w obudowie antenka teleskopowa nie jest wówczas potrzebna).
Oba tablety przystosowano do wygodnego użytku podczas jazdy samochodem. W pudełku z urządzeniem znajdziesz uchwyt pozwalający zamocować tablet na szybie auta (oraz desce rozdzielczej w przypadku tabletu Overmax), a każe ładowarkę samochodową.
A co z resztą
Podczas korzystania z obu urządzeń można odnieść wrażenie, że ich producenci doszli do następującego wniosku: skoro główna funkcja urządzenia działa poprawnie, to do wykonania reszty funkcji nie trzeba się zbytnio przykładać. Patrząc na problem z innej strony, można powiedzieć, że moduł DVB-T pochłonął taką dużą cześć kosztów tabletu, że na inne podzespoły dobrej jakości zabrakło funduszy. Bez względu na powód skutkiem jest bardzo uciążliwa obsługa obu urządzeń – głównie za sprawą niskiej wydajności. Widać ją np. podczas odblokowywania ekranu, które czasami działa z opóźnieniem. Tabletom zdarza się zawiesić na chwilę podczas obracania ekranu, otwierania ekranu ustawień i aplikacji. O wydajności w benchmarkach lepiej nawet nie wspominać (zdecydowanie nie są to urządzenia dla graczy).
Druga porcja narzekań należy się ekranom. Ich niską rozdzielczość, w kontekście głównej funkcji, jaką jest oglądanie telewizji, naprawdę trudno zrozumieć i zaakceptować. Nie lepiej mają się kąty widzenia, choć widać lekką przewagę Overmaksa nad Media-Droidem. Drugiemu z tabletów należy się jeszcze jedna nagana za bardzo, bardzo niską wydajność akumulatora. – niewiele ponad 3,5 godziny w trybie oglądania filmu.
Aplikacje lub ich brak
Oba tablety wyposażono w Androida 4 oraz krótką listę podstawowych aplikacji (więcej musisz pobrać z Google Play). Choć urządzenia mają odbiornik GPS, wśród fabrycznych aplikacji nie ma nawet mapy Google i opartej na niej darmowej nawigacji. Overmax zawiera za to aplikację nawigującą Be-On-Road.
Podczas pobierania dodatkowych aplikacji pamiętaj, że w 1 GB pamięci tabletów nie zmieści się ich wiele. Podobnie jest z filmami czy muzyką. Dlatego potrzebna będzie dodatkowa pamięć w postaci karty microSD. Trzeba ją dokupić osobno – najlepiej zrobić to już w momencie zakupu samego tabletu.
Overmax Dualdrive Max
PLUSY:
MINUSY:
- Kiepskie parametry ekranu
- Bardzo niska wydajność
- Mało wbudowanej pamięci
Media-Droid Cassius MCX
PLUSY:
MINUSY:
- Kiepskie parametry ekranu
- Bardzo niska wydajność/słaby akumulator
- Mało wbudowanej pamięci