Co będzie potrzebne
|
- Dwie lampki biurkowe (ceny od 25 zł za sztukę)
- Dwie żarówki halogenowe, np. Osram Halogen Energy Saver 70 W (ok. 10 zł za sztukę)
- Tło w postaci kartki bloku technicznego A3 (blok 5 zł)
- Dwa arkusze kalki technicznej (blok od 7 zł)
- Taśma dwustronnie klejąca (ok. 5 zł)
- Tani statyw stołowy (ok. 15 zł)
|
Do budowy małego studia będziesz potrzebował dwóch lampek biurkowych, najlepiej na klasyczne żarówki z gwintem E-27. Do lampek będą potrzebne dwie możliwie silne żarówki. W naszym przykładzie zastosowaliśmy nieco mocniejsze, 70-watowe żarówki Osram Halogen Energy Saver, ale pamiętaj, że oprawki lampek biurkowych zwykle są przeznaczone do żarówek 60-watowych. Jaśniejszych można użyć tylko do wykonania fotografii, i to przez czas nie dłuższy niż 20 minut. Po tym czasie wyłącz lampki i pozwól lampie ostygnąć. Jeśli chcesz korzystać dłużej z takiego oświetlenia, kup lampki o większej mocy dopuszczalnej albo żarówki o mniejszej mocy.
Żarówki nie powinny świecić bezpośrednio na fotografowany przedmiot. Należy „zmiękczyć” światło za pomocą własnoręcznie wykonanych płaszczyzn rozpraszających, tzw. dyfuzorów. Stonują nieco jasność oświetlenia, ale za to wygładzą cienie, a nawet niemal całkowicie je zniwelują.
Do wykonania dyfuzorów przyda się m.in. drut o długości 2 metrów oraz dwa arkusze kalki technicznej. Zaletą rozwiązania będzie idealne dostosowanie go do własnych potrzeb, co nie zawsze udaje się osiągnąć, kupując gotowy produkt. Z kolei jako tło może posłużyć karta A3 z bloku technicznego.
Do studia fotograficznego nieodzowny staje się także mały statyw stołowy. W naszym przykładzie użyliśmy statywu Spydee Flexi-Pod, który świetnie się sprawdza także w plenerze.
W takim samodzielnie przygotowanym studiu fotograficznym będziesz mógł zrobić np. dobre zdjęcia przedmiotów, które zamierzasz wystawić na sprzedaż w portalach aukcyjnych.