Smartfon jest wyposażony w dotykowy ekran 3,2” i ma wbudowany moduł A-GPS, który przyspiesza ustalanie pozycji geograficznej telefonu dzięki informacjom pobieranym ze stacji bazowych GSM, a nie tylko z satelitów GPS.
Mapy za darmo
Mapy Ovi z wyznaczaniem trasy i komunikatami głosowymi mogą być pobierane w miarę potrzeb po szybkim łączu 3G, ale bardziej opłaca się załadować je przez peceta. Po załadowaniu map aplikacja pobiera minimalne ilości danych (20–50 KB) w celu wstępnego ustalenia położenia telefonu. Można tę opcję wyłączyć w czasie wyjazdu zagranicznego, by nie narazić się na wysokie opłaty roamingowe.
Mapy wyglądają świetnie na szczegółowym ekranie, obliczanie trasy jest szybkie, a komunikaty głosowe jasne, nie trzeba więc spoglądać na ekranik podczas podróży.
Jedyną wadą nawigacyjnych funkcji Nokii jest zbyt mały ekran, więc obsługa aplikacji podczas prowadzenia samochodu nie jest wygodna.
Wszechstronny, na dotyk
Oprócz nawigacji w telefonie jest atrakcyjne, zoptymalizowane do obsługi palcem menu, dobra aplikacja do odtwarzania dźwięku i filmów oraz liczne narzędzia do korzystania z internetu. Zadowoleni będą użytkownicy Facebooka, YouTube i innych modnych serwisów, bo w Nokii 5230 są aplikacje do ich obsługi. Z innych serwisów można korzystać za pośrednictwem wbudowanej przeglądarki.
Ze sklepu Ovi można pobierać i instalować różne aplikacje – do wyboru jest ok. 9000 płatnych i bezpłatnych narzędzi.
Konieczne kompromisy
Model 5230 ma bardzo atrakcyjną cenę i jest najtańszym smartfonem w ofercie Nokii. Nie udało się jednak uniknąć kilku zauważalnych ograniczeń. Aparat fotograficzny ma tylko 2 Mpix i brakuje w nim lampy błyskowej i autofokusu. Obiektyw jest plastikowy i ma stałą ogniskową (zoom tylko cyfrowy). Zdjęcia wychodzą słabe, ale jakość wideo (maks. 640x480 pikseli) jest zadowalająca. Najszybszym interfejsem bezprzewodowym jest HSDPA, brakuje natomiast Wi-Fi, co uniemożliwia korzystanie z bezpłatnych hotspotów. Wyposażenie dodatkowe ogranicza się do ładowarki i marnego zestawu głośnomówiącego WH-102. Ponieważ wbudowana pamięć ma tylko 70 MB, konieczny będzie zakup karty pamięci microSD, a także kabla USB do transmisji danych.
Nokia 5230
PLUSY:
- Wbudowany A-GPS i bezpłatne mapy z nawigacją
- Dobrej jakości ekran dotykowy
MINUSY:
- Brak Wi-Fi
- Przeciętna stylistyka i materiały obudowy
Zobacz wideoprezentację w jakości HD:
- w INTERIA.TV
Wideoprezentacja smartfonu Nokia 5230 na płycie CD dołączonej do numeru PC Format 07/2010.
Na naszym krążku znajdziecie również wideoprezentację smartfonu LG GW620.