A A A

Tanie surfowanie

PC Format 8/2017
Podczas wakacyjnych wyjazdów telefon staje się podstawowym narzędziem do przeglądania internetu. W Polsce i za granicą możesz surfować bez narażania portfela na wysokie wydatki pokazujemy jak. Grzegorz łukasik

Obniżyć koszty transmisji danych pomoże dobór odpowiedniej taryfy lub dokupienie pakietu gigabajtów w korzystnej cenie. Inne metody to użycie darmowych hotspotów Wi-Fi, zakup karty u lokalnego operatora lub użycie pakietu roamingowego.

Taryfy mobilne

Jeśli korzystasz z oferty na kartę, możesz łatwo zmienić taryfę na korzystniejszą lub dokupić drugą kartę i używać jej na zmianę z podstawową. To bardzo wygodne, jeśli masz telefon Dual SIM.

Wybierz taryfę, w której za każde doładowanie otrzymasz dodatkowy pakiet danych ważny przez określony okres, np. Orange Free na kartę. Inny sposób to zakup startera z pakietem danych ważnym przez cały rok, np. Ja+ 30 GB w sieci Plus. Takie startery ma też Play.

Gdy korzystasz z abonamentu, podstawowy pakiet danych jest wliczony w opłatę miesięczną. Po jej wyczerpaniu operator zacznie naliczać dodatkowe opłaty za każdy megabajt, co wychodzi drogo. By było taniej, aktywuj usługę automatycznego kupowania dodatkowych pakietów na korzystnych warunkach. Bez obaw, operator nie będzie aktywował kolejnych pakietów w nieskończoność. Możesz ustalić ich limit w okresie rozliczeniowym, np. 2–3. Wówczas za dodatkowe gigabajty nie zapłacisz więcej niż kilkanaście złotych. Usługi tego typu spotkasz w wielu sieciach, zazwyczaj pod nazwą „bezpieczny internet”.

Roaming

Podczas wyjazdu za granicę internet mobilny oraz inne usługi komórkowe rozliczane są w roamingu. Obowiązujące od 15 czerwca przepisy zakazują lokalnym operatorem pobierania dodatkowych opłat za rozmowy i SMS-y w obrębie Unii Europejskiej. Jedynie za transmisję danych możesz zapłacić więcej niż w Polsce – maksymalna stawka to 7,7 euro (plus VAT) za 1 GB danych.

Korzystanie z telefonu poza granicami UE wiąże się z podwyższonymi kosztami. Zapłacisz nie tylko za połączenia i SMS-y wychodzące, ale też wtedy, gdy ktoś przyśle ci wiadomość lub do ciebie zadzwoni. Używanie transmisji danych w roamingu poza granicami UE jest bardzo drogie i lepiej całkowicie wyłączyć roaming w ustawieniach telefonu. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w ramce poniżej.

Hotspoty WiFi

Zamiast roamingu wykorzystaj darmowy sygnał Wi-Fi, który znajdziesz, np. na lotniskach, w muzeach, urzędach, komunikacji miejskiej i restauracjach. Czasem sygnał oferowany jest tylko klientom danej placówki, niekiedy dostępne usługi są ograniczone np. tylko do przeglądania wybranych stron WWW. Jeszcze innym razem odblokowanie dostępu wymaga drobnej opłaty.

W popularnych turystycznie miejscach darmowy sygnał znajdziesz wszędzie bez większych problemów. By ułatwić sobie zadanie, posłuż się wyszukiwarką hotspotów, np. Avast Wi-Fi Finderem .

Gdy podłączysz się do darmowego Wi-Fi, unikaj korzystania z usług wymagających podawania poufnych danych, np. internetowej bankowości. Unikniesz wykradnięcia informacji.

Obca karta

Kup kartę SIM u lokalnego operatora, a za transmisję danych zapłacisz dużo mniej niż w roamingu (nie dotyczy to krajów UE).
Nim nabędziesz kartę prepaid, na stronie http://pcformat.pl/u/2973 sprawdź, jakie częstotliwości są wykorzystywane w danym kraju do przesyłania danych. Porównaj, czy są zgodne z parametrami twojego telefonu. Użyj do tego np. serwisu www.gsmarena.com.

Potem zostaje jeszcze wybór taryfy i doładowanie karty. Szczegółów szukaj na stronach WWW lokalnego operatora – większość sieci komórkowych prowadzi swoje witryny w języku angielskim. Polecamy zajrzeć też na forum poświęcone podróżom i zapytać użytkowników o tanie taryfy w kraju, do którego się wybierasz.

Pamiętaj, że mimo zakupu karty ceny usług mogą być wyższe niż w Polsce, gdzie stawki są stosunkowo niewielkie. W niektórych krajach kartę SIM trzeba zarejestrować przed użyciem.

Dane w roamingu

Zakup pakietu danych, które będą dostępne tylko w roamingu, oferuje większość operatorów. Cena zależy od kraju, w którym chcesz go używać, a usługa jest ważna przez określoną liczbę dni – zazwyczaj 7 lub 14. Korzystając z pakietu, warto bardzo skrupulatnie mierzyć ilość pobranych danych, by szybko nie wyczerpać środków. Pomoże w tym narzędzie Użycie danych systemu Android, dostępne z poziomu ekranu Ustawienia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto