Mobilny system Google jest zainstalowany w ponad 81 proc. wszystkich smartfonów. Jego ogromna popularność i podatność na ingerencję użytkowników sprawiły, że stał się obiektem wielkiego zainteresowania twórców szkodliwego oprogramowania i oszustów działających w sieci. Liczba niebezpiecznych plików rośnie w tempie 50 proc. rocznie, a miesięcznie pojawia się ich ponad 1,5 mln. Świadomy użytkownik przestrzegający zasad bezpieczeństwa może uniknąć infekcji. Dodatkowe środki bezpieczeństwa pozwolą ograniczyć straty nawet w przypadku zainstalowania w telefonie niebezpiecznego pliku.
Ochrona przed aplikacjami
W sklepie z aplikacjami Google znajduje się już ponad 1,6 miliona programów. Nie wszystkie z nich to wartościowe narzędzia – część powstała, by stworzyć lukę w systemie, przez którą do urządzenia może włamać się oszust.
Podstawową zasadą bezpieczeństwa przy instalowaniu oprogramowania jest kontrolowanie uprawnień, o które prosi aplikacja. Listę uprawnień zobaczysz bezpośrednio po kliknięciu Zainstaluj.
Jeśli program prosi o uprawnienia, które nie są mu potrzebne do działania, rozważ rezygnację z instalacji. W najnowszej wersji Androida możesz zablokować wybrane uprawnienia, co wybije zęby nawet potencjalnie groźnej aplikacji.
Dobrym źródłem informacji o niebezpiecznych programach są komentarze użytkowników widoczne na stronie aplikacji w sklepie Play. Jeśli informują oni o podejrzanym zachowaniu programu, lepiej poszukaj innej apki.
Android pozwala instalować aplikacje ze sklepów zewnętrznych – weryfikacja zamieszczanych tam aplikacji może być mniej dokładna niż w Sklepie Play. Jeśli chcesz zablokować możliwość instalowania apek z nieoficjalnych źródeł, na ekranie ustawień kliknij Zabezpieczenia, a potem odznacz pole Nieznane źródła.
Propozycje instalowania aplikacji często pojawiają się podczas przeglądania internetu. Wyskakujący komunikat informuje np. o zainfekowaniu urządzenia i proponuje zainstalowanie aplikacji antywirusowej. Bezwzględnie nie należy klikać w taki pop-up. Zamknij kartę w przeglądarce lub całą aplikację na ekranie procesów.
Jeśli zainstalowałeś szkodliwą apkę, której nie można usunąć tradycyjnie (za pomocą ekranu ustawień), uruchom smartfona w trybie awaryjnym. Przytrzymaj przycisk zasilania, aż pojawi się okno z poleceniem Wyłącz. Przytrzymaj polecenie, aż pojawi się okno: Uruchom w trybie awaryjnym. W trybie awaryjnym aplikacje firm trzecich nie są uruchamiane i powinieneś móc je odinstalować. W razie problemów przejdź z ekranu Ustawienia do okna Zabezpieczenia i usuń z listy Administracja urządzeniem niepożądane aplikacje.
Producenci aplikacji łatają wykryte niebezpieczne luki w swoich produktach za pomocą aktualizacji. Robi to też Google za pośrednictwem aplikacji Google Services dostępnej w sklepie. Aby programy były zawsze aktualne, włącz automatyczne pobieranie update’ów. Na ekranie sklepu Play wysuń menu boczne i wybierz opcję Ustawienia. Kliknij Aktualizuj aplikacje automatycznie i zaznacz pole Aktualizuj tylko przez Wi-Fi.
Aplikacje antywirusowe dla Androida pojawiły się jako odpowiedź na rosnące zagrożenie szkodliwym oprogramowaniem. Większość z nich jest dostępna za darmo, więc warto zainstalować taki program, szczególnie jeśli pobierasz apki z nieoficjalnych źródeł. Program pracuje w tle i monitoruje działanie instalowanych apek – uprzedza o zagrożeniu, nim narobią szkód w systemie.