Moim zdaniem
|
- Artur Wyrzykowski
szef działu Hardware
Monitor nie zastąpi w pełni telewizora. Telewizor Sharp ma jaśniejszy obraz, lepsze głośniki, pilot dający bezpośredni dostęp do wielu ustawień. Jego mniejsza rozdzielczość paradoksalnie przyczynia się do poprawy jakości obrazu, bo pomaga zamaskować artefakty i inne niedoskonałości materiału wideo.
Oczywiście do pracy lepszy będzie monitor, taki jak testowany Samsung, głównie ze względu na wyższą rozdzielczość przy tej samej przekątnej.
Dodatkowym atutem testowanego monitora jest bogatszy zestaw złączy audio i wideo.
|
Telewizor LCD i monitor na pozór niczym się nie różnią. Z przodu wyglądają tak samo, a jeśli monitor ma tuner telewizyjny i pilot w zestawie, również wyposażenie jest niemal identyczne.
Różnice między matrycami
Ważną różnicą między monitorami a telewizorami jest zastosowana w nich matryca. W większości telewizorów jest to matryca lepszej jakości (np. PVA), która zapewnia przede wszystkim dobre kąty widzenia z każdej strony. W monitorach dominują matryce TN, na których obraz widziany z góry i z dołu ma przekłamane kolory. Jednak nie jest to regułą, bo w obu testowanych przez nas produktach zastosowano matrycę TN, przez co obraz widziany z dołu jest bardzo ciemny. Może to przeszkadzać, gdy chcemy usiąść lub nawet położyć się z głową poniżej telewizora, w niewielkiej odległości od urządzenia.
Inaczej jest z rozdzielczością. Jeśli chcesz oglądać filmy w pełnej rozdzielczości HD, trudno ci będzie znaleźć mały telewizor – urządzenia te mają zazwyczaj przekątną od 32”. Tymczasem monitory o rozdzielczości 1920x1080 mają przekątne już od 21,5”. Dodatkowo testowany przez nas Samsung ma powiększony ekran, bo jego proporcje to 16:10 zamiast 16:9, a więc rozdzielczość 1920x1200 zamiast 1920x1080. Daje to obszar roboczy około 10 proc. większy niż w standardowym trybie Full HD.
Jakość obrazu i dźwięku
Testy wykazały, że obraz z telewizora (około 400 nitów) jest znacznie jaśniejszy niż z monitora (300 nitów). Dlatego telewizor lepiej się nadaje do oglądania filmów z większej odległości, a także w jasnych pomieszczeniach. Oczywiście jasność ma także wpływ na pobór mocy – telewizor pobiera kilka watów więcej niż monitor.
Realna jakość obrazu na obu urządzeniach bywa różna. W przypadku pracy w Windows zarówno telewizor, jak i monitor wyświetlają obraz w natywnej rozdzielczości, dzięki czemu jest pozbawiony zniekształceń wynikających z interpolacji (sztucznego dopasowywania rozdzielczości) czy funkcji overscan (likwidacji krawędzi obrazu). Oczywiście monitor Samsunga, z powodu wyższej rozdzielczości, lepiej nadaje się do pracy.
Jednak wyświetlacze LCD bardzo eksponują wszelkie wady obrazu, w tym artefakty wynikające z kompresji MPEG. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej te artefakty są widoczne. Dlatego materiał wideo zapisany w trybie 1920x1080 ogólnie wygląda lepiej na telewizorze o mniejszej rozdzielczości niż na monitorze.
W przypadku innych parametrów obrazu nie zauważyliśmy znaczących różnic. Kontrast jest bardzo zbliżony, podobnie odwzorowanie barw. Telewizor ma wyższą temperaturę barwową, ale da się w nim ustawić barwy ciepłe, dzięki czemu obraz na obu ekranach będzie bardzo podobny. Czas reakcji matrycy w telewizorze jest gorszy niż w monitorze, ale w praktyce nie ma to znaczenia. Natomiast zauważyliśmy bardzo dużą różnicę w jakości dźwięku. Telewizor Sharp ma głośniki o większej mocy, które zdecydowanie lepiej odtwarzają tony niskie.
Wyposażenie, możliwości i obsługa
Wyposażenie obu urządzeń jest bardzo podobne. W porównaniu zestawu wejść i wyjść audio i wideo Samsung nieznacznie wygrywa, bo z tyłu ma m.in. wejście HDMI i DVI, a na panelu bocznym dodatkowe HDMI. Telewizor Sharp ma również dwa HDMI, ale oba ulokowane na tylnej ściance. Ponadto nie ma DVI, a na panelu bocznym ma tylko wejścia analogowe i wyjście słuchawkowe.
Zestaw funkcji obu urządzeń również jest podobny. Co ciekawe, monitor Samsunga ma w menu wiele funkcji i ustawień charakterystycznych dla telewizorów. Funkcje te są aktywne podczas oglądania telewizji z wykorzystaniem wbudowanego tunera albo filmów ze stacjonarnego odtwarzacza wideo. Ma więc telegazetę, regulację głębi czerni, kontrastu dynamicznego, odcienia skóry czy uwydatniania krawędzi.
Jednak skorzystanie z funkcji urządzenia jest łatwiejsze w przypadku telewizora Sharp – za sprawą pilota. Daje on bezpośredni dostęp do kilku trybów audio i wideo, pozwala jednym przyciskiem wybrać format obrazu. W monitorze zostało to inaczej rozwiązane: na pilocie trzeba najpierw użyć przycisku Tools, by za pomocą menu ekranowego ustawić odpowiednie parametry. Niemniej jednak oba piloty zostały wykonane poprawnie, a najczęściej używane przyciski znajdują się tam, gdzie być powinny.
Samsung SyncMaster T260HD
monitor 26” Samsung, cena: 1649 zł
PLUSY:
- Większa rozdzielczość i obszar roboczy
- Mniejszy pobór mocy
- Liczne funkcje związane z telewizją
- Trzy cyfrowe wejścia wideo
MINUSY:
- Mniejsza jasność
- Bardzo widoczne artefakty
- Słaby kontrast
- Słaba jakość dźwięku
Sharp Aquos LC-26SH7E-BK
telewizor 26” Sharp, cena: 1681 zł
PLUSY:
- Znacznie większa jasność
- Pilot dający dostęp do wielu funkcji
- Lepsza realna jakość obrazu
- Lepsza jakość dźwięku
MINUSY:
- Rozdzielczość za mała do pracy
- Słaby kontrast
- Większy pobór mocy (wynikający z większej jasności)