Podczas korzystania z przeglądarki internetowej nieświadomie dostarczamy innym informacji o sobie, własnych preferencjach i zainteresowaniach. Później dane te są wykorzystywane przez przeróżne firmy, czy to do badań marketingowych, czy do prezentowania ściśle sprofilowanych reklam. Nowa wersja programu AntiBrowserSpy 2014 pozwala wyłączyć bądź znacząco ograniczyć funkcje szpiegowskie w pięciu najpopularniejszych przeglądarkach – Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera i Safari. Poza ułatwionym zarządzaniem ich ustawieniami prywatności aplikacja oferuje również kilka ciekawych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu.
Automatyczna diagnoza
Właściwa konfiguracja przeglądarki internetowej może sprawić problemy nawet najbardziej świadomym użytkownikom. Do ochrony prywatności nie wystarczy zmiana ogólnodostępnych ustawień, gdyż część mechanizmów służących inwigilacji jest sprytnie poukrywana. Zaimplementowany w AntiBrowserSpy 2014 specjalny moduł już przy pierwszym uruchomieniu programu wyszukuje wszystkie zainstalowane w systemie przeglądarki, analizuje ich ustawienia bezpieczeństwa i prezentuje je w postaci przejrzyście opisanej listy, sugerując najlepsze rozwiązanie. Z pomocą tego modułu, w zależności od przeglądarki, możliwe jest m.in. szybkie wyłączenie automatycznego wypełniania formularzy, zapamiętywania haseł i adresów URL, wysyłania identyfikatora przeglądarki czy dezaktywacja jej automatycznych aktualizacji.
Wśród opcji dodatkowych jest także blokada połączeń z Google Analytics oraz ograniczenie zapisu ciasteczek (cookies) w technologii Silverlight i Flash. Te ostatnie są zresztą wyjątkowo kłopotliwe, bo nie mając daty wygaśnięcia, działają niejako poza standardowymi ustawieniami ochrony prywatności przeglądarek i monitorują bez żadnej kontroli naszą aktywność w sieci.
Zacieranie śladów aktywności
Doskonałym uzupełnieniem funkcji antyszpiegowskich programu jest moduł StealthBrowser. Od czasu do czasu zmienia on unikatowy ślad pozostawiany domyślnie przez przeglądarkę na niemal każdej odwiedzanej witrynie, dzięki czemu jednoznaczna i szybka identyfikacja komputera jest dużo trudniejsza.
Kolejny z modułów – Social Network Block
– ogranicza działanie wtyczek społecznościowych. Dzięki zastąpieniu ich specjalnymi przyciskami blokującymi program wydatnie zmniejsza niekontrolowaną wymianę danych między przeglądarką a Facebookiem.
Zabezpieczanie danych
Rygorystyczna konfiguracja przeglądarki i usuwanie wszelkich pozostałości po surfowaniu po sieci może narazić nas na utratę wielu istotnych danych zapisanych w przeglądarce. W celu ochrony dotychczas zgromadzonych haseł, zakładek i certyfikatów program został wyposażony w narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania z nich danych. Dla zapewnienia poufności informacji każdą wykonaną kopię można dodatkowo opatrzyć własnym hasłem.
PLUSY:
- Czytelny i wygodny w obsłudze interfejs
- Szybki dostęp do najważniejszych ustawień przeglądarek
- Moduł StealthBrowser
- Zabezpieczenie przeciw śledzeniu przez Facebook
- Mechanizm tworzenia kopii zapasowych
MINUSY:
- Brak polskiej wersji językowej
- Stosunkowo wysoka cena