Produkt ten, poza standardowymi funkcjami tego typu aplikacji, ma wiele dodatkowych modułów. Niektóre są rozszerzeniami standardowych narzędzi systemowych, natomiast inne pozwalają na diagnostykę, poprawę bezpieczeństwa oraz zarządzanie plikami systemu.
Pierwsze wrażenie
Podczas pierwszego uruchomienia programu zalecane jest wypełnienie formularza na temat indywidualnych ustawień komputera. Wpływa to na późniejszym etapie na wiele działań optymalizacyjnych, które zostaną dostosowane do indywidualnych preferencji użytkownika. Następnie przeprowadzane jest skanowanie. Po jego zakończeniu zostają zaprezentowane znalezione problemy, które będą naprawione po wybraniu odpowiedniego przycisku.
Ukłonem w stronę mniej doświadczonych użytkowników jest funkcja Live-Tuner. Uruchomienie jej za pomocą zaledwie jednego kliknięcia skutkuje analizą zasobów systemowych oraz przydzielaniem ich do programów w możliwie najwydajniejszy sposób.
Co nowego?
Ashampoo WinOptimizer w wersji 10 nie rewolucjonizuje sposobu optymalizacji systemu, jednak śmiało można powiedzieć, że program ewoluował, dostosowując się do nowych trendów. Pierwszą zauważalną zmianą jest nowy interfejs. Odświeżono go, a także dodano możliwość definiowania preferowanych modułów użytkownika w zakładce Ulubione.
Program w tej wersji został wyposażony również w cztery nowe moduły. Zadaniem pierwszego jest lokalizowanie i usuwanie duplikatów plików z dysku. Następne dwa pozwalają kolejno na usuwanie nieprawidłowych skrótów aplikacji oraz na zarządzanie czcionkami systemu. Ostatni moduł jest menedżerem punktów przywracania systemu. Poza wspomnianymi nowymi funkcjami nie zabrakło również usprawnienia istniejących już modułów oraz ulepszenia obsługi dla użytkowników korzystających z systemu Windows 8.
Oferta modułów
WinOptimizer 10 ma w swoim arsenale ponad 30 modułów. Taka ich liczba może utrudnić zapoznanie się ze wszystkimi funkcjami programu. Producent ułatwił jednak ten proces dzięki wyświetlaniu krótkich opisów działania po naprowadzeniu kursora na dowolnie wybrane narzędzie.
Moduły są podzielone na sześć kategorii. W pierwszej znajdują się narzędzia do optymalizacji rejestru, defragmentacji oraz czyszczenia dysku z niepotrzebnych plików. Kolejna kategoria służy do poprawy wydajności, pozwala na zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami, usługami systemu Windows oraz programami uruchamianymi przy starcie komputera. Ustawienia Windows to moduł zapewniający dostęp do ukrytych ustawień systemu. Pozwala on również na zarządzanie formatami plików oraz kontekstowym menu. Kolejna kategoria służy do zarządzania plikami. Za jej pomocą można usunąć duplikaty, szyfrować pliki oraz usuwać je bezpowrotnie. Ostatni zestaw modułów służy do zarządzania punktami przywracania systemu oraz pozwala na tworzenie zaplanowanych działań.
PLUSY:
- Polski interfejs
- Mnogość modułów
- Proste skanowanie i naprawa najczęstszych problemów
MINUSY:
- Reklamy innych produktów przy starcie programu
- Niektóre moduły kłopotliwe dla mniej zaawansowanych użytkowników