Uruchomienie
W routerach Cisco służy do konfiguracji program Cisco Connect. W najnowszych modelach podczas uruchamiania następuje przekierowanie do działającej w internecie usługi Connect Cloud. Jednak zanim to nastąpi, oprogramowanie musi dokonać wstępnej konfiguracji samego routera. Niestety, nie odbywa się to bez przeszkód – zdaje się, że producent nie przewidział sytuacji, w której konieczne będzie sklonowanie adresu MAC routera. Pewną przeszkodą może być również wykorzystana przeglądarka internetowa – oprogramowanie nie chciało działać w Operze.
Następnie użytkownik jest kierowany pod adres usługi CiscoConnectCloud.com, gdzie musi założyć konto, odebrać e-mail i potwierdzić założenie konta. Trzeba jeszcze dodać wykorzystywany router do usługi. Od tego momentu mamy wgląd w swoją sieć i możliwość jej konfiguracji. Niestety, program w żadnym momencie nie wymusza włączenia szyfrowania Wi-Fi – po kilkunastu minutach konfiguracji otrzymaliśmy otwartą sieć. Trzeba pamiętać, by włączyć zabezpieczenia.
Zarządzanie
Interfejs Cisco Connect Cloud zawiera główny ekran informujący o konfiguracji sieci, a także 6 aplikacji, z których może korzystać użytkownik – są one widoczne na ilustracji poniżej. Ze strony Connect Cloud masz też dostęp do ustawień swojego routera.
Mimo znacznego uproszczenia interfejsu użytkownika znalazły się w nim wszystkie funkcje znane z poprzednich routerów Linksys, np. modelu E4200. Różnica jest taka, że interfejs działa wolniej, a ustawienia trudniej znaleźć (to kwestia opanowania nowego rozwiązania).
Aplikacje
Rozszerzeniem możliwości chmury Cisco jest 6 kolejnych aplikacji na urządzenia mobilne: Device Monitoring do monitorowania aktywności urządzeń w sieci domowej, IP Camera Viewer do monitoringu, Block The Bad Stuff (blokada niepożądanych stron), Netproofer (kontrola dostępu do serwisów społecznościowych), odtwarzacze sieciowe Twonky Video oraz Hipplay.
Warto dodać, że firma nawiązała również współpracę z Onkyo i Whirlpoolem, a podczas premierowej prezentacji Connect Cloud pokazała sieciowy wzmacniacz audio oraz lodówkę.
Wydajność
Obecnie można kupić trzy routery zgodne z Connect Cloud: EA2700 (600 Mb/s), EA3500 (750 Mb/s), a także testowany przez nas EA4500 (900 Mb/s). Prędkość 900 Mb/s wynika z jednoczesnej pracy w pasmie 2,4 oraz 5 GHz, przy teoretycznej przepustowości 450 Mb/s na każdym z nich. Ta z kolei bierze się z zastosowanej liczby anten, tzw. MIMO 3x3, transmisji w kanale o szerokości 40 MHz i innych czynników.
Realna szybkość przesyłu danych jest oczywiście niższa. Najlepsze routery i karty sieciowe zapewniały dotychczas szybkość przesyłania danych 80–90 Mb/s. EA4500 w połączeniu z kartą AE3000 daje 100–110 Mb/s. To wartość lepsza niż w przypadku sieci fast ethernet. Dalszy wzrost wydajności, teoretycznie do 1750 Mb/s, zapewnią sieci zgodne ze standardem 802.11ac.
Dane techniczne Cisco Linksys EA4500:
porty WAN,
4xLAN (1 Gb/s), 1xUSB, standard Wi-Fi 802.11a/b/g/n
(2,4 oraz 5 GHz), zabezpieczenia WEP, WPA, WPA2, wymiary 226x159x25 mm
PLUSY:
- Dostęp z dowolnego miejsca
- Aplikacje mobilne do zarządzania siecią
- Nowy zestaw aplikacji użytkowych
MINUSY:
- Skomplikowane uruchomienie
- Powolny i mało optymalny interfejs graficzny