Pierwsze wrażenia
Zestaw Emergency Kit 3 (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) nie wymaga instalacji, dzięki czemu z łatwością można go przegrać na podręczną pamięć USB i korzystać z niego na dowolnym komputerze. Jest to bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie, gdy instalacja skanera antywirusowego na już zainfekowanym komputerze nie jest możliwa.
Po uruchomieniu programu otwiera się małe okno, w którym masz do wyboru cztery moduły: skaner, skaner bez GUI, HiJackFree oraz BlitzBlank. Pierwszy skaner jest łatwy w obsłudze i nie przysporzy nikomu problemów, natomiast kolejne trzy moduły są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dlatego przed rozpoczęciem pracy warto skorzystać z odnośników i zapoznać się z ich dokumentacją. Niestety obecnie HiJackFree nie ma dokumentacji w języku polskim.
Dwa skanery
Testowanym program ma w swoim arsenale dwa skanery antymalware, które zajmują się zainfekowanymi plikami, pamięcią czy autostartem. Pierwszy z nich jest standardowy dla linii produktów Emisisoftu. Oferuje skanowanie szybkie, inteligentne, dokładne oraz zdefiniowane przez użytkownika. Poza wspomnianym skanowaniem moduł ten nie ma dodatkowych opcji, jednak mimo tego spełnia dobrze swoją podstawową funkcję.
Drugą możliwością jest użycie następnego skanera, który nie ma interfejsu graficznego, a korzysta się z niego za pomocą wiersza poleceń. Taka wersja przypadnie szczególnie do gustu administratorom oraz zaawansowanym użytkownikom. Na koniec warto wspomnieć, że oba skanery są wyposażone w takie same funkcje.
Zaawansowany HijackFree
Kolejnym modułem w pakiecie Emergency Kit 3 jest HijackFree, który pozwala analizować procesy, usługi, czy też przyjrzeć się portom systemu. Pierwszej zakładce programu są przyporządkowane procesy. Wyświetlane są w niej wszystkie działające programy, nawet te, które nie są widoczne dla zwykłego użytkownika. Poza dostarczaniem standardowych informacji o każdym procesie program porównuje je z internetową bazą danych i zmienia kolor ich tła w zależności od potencjalnego zagrożenia. HijackFree pozwala również przyjrzeć się programom, które otwierają porty na swoje potrzeby. Dzięki temu stosunkowo łatwo można odkryć niebezpieczne aplikacje, które otwierają sobie furtkę do naszego komputera.
Kolejny zestaw narzędzi daje możliwość przejrzenia autostartu oraz usług pod względem bezpieczeństwa.
Koło ratunkowe
Gdy infekcja zdąży się już zagnieździć, to mimo jej odnalezienia często występuje problem z całkowitym jej usunięciem. Właśnie do radzenia sobie z takimi kłopotami został stworzony Blitz-
Blank. Program pozwala wykonywać działania na plikach podczas startu systemu, dzięki czemu żadna infekcja nie jest poza jego zasięgiem. Do dyspozycji użytkownika został oddany automatyczny menedżer akcji. Wystarczy wybrać w nim typ pliku. W tym wyborze nie jesteś ograniczony do zwykłych wykonywalnych aplikacji. BlitzBlank pozwala działać nawet na sterownikach czy wpisach rejestru. Kolejny krok to podanie ścieżki oraz akcji.
Chociaż kroki wydają się proste, to jednak narzędzie w rękach mało zaawansowanej osoby może spowodować więcej szkód niż pożytku. Dlatego programu należy używać ostrożnie. Dla osób bardziej ceniących własne rozwiązania jest możliwość ręcznego tworzenia skryptów.
PLUSY:
- Wykrywa i usuwa ponad 5 milionów typów znanych zagrożeń
- Brak instalatora – idealny na ratunkowy pendrive
- Zawiera moduły HiJackFree i Blitzblank
MINUSY:
- Część funkcji przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych
- Nie całkowicie spolszczony interfejs