Wybierając taki sprzęt, bardzo szybko można dojść do dwóch wniosków. Pierwszy jest taki, że urządzenia te przestały już być gadżetami dla majętnych. Dziś, by mieć dobrej klasy model, trzeba wydać mniej niż 3000 zł. W zamian możemy cieszyć się rozdzielczością 1080p i jasnością pozwalającą wyświetlać obraz w dzień przy przekątnej obrazu przekraczającej 100 cali. Druga konkluzja jest taka: projektory staniały dlatego, że tak naprawdę zostały w tyle za telewizorami. Urządzenia 4K co prawda są już w sprzedaży, ale ceny zaczynające się od sześciu tysięcy złotych powodują, że w praktyce to wciąż ciekawostka. Na szczęście wybór wciąż jest ogromny, czego przykładem jest testowany Epson EH-TW610.
Urządzenie korzysta z technologii 3LCD, co jest oczywistością dla tego producenta, gdyż to właśnie Epson ją opracował. Obraz w tym przypadku jest wyświetlany dzięki przepuszczeniu przez ciekłokrystaliczną matrycę strumienia światła. Do głównych zalet tej metody należą jednakowy poziom natężenia bieli i kolorów i brak wad obrazu, które niegdyś były zmorą projektorów, czyli efektu tęczy i migotania. Niestety, równocześnie technologia ta powiela wady LCD znane z telewizorów. To przede wszystkim gorsza czerń, ale i niekiedy coraz wyraźniejsze w przypadku bardzo długiego użytkowania sprzętu blaknięcie kolorów.
Opisywane urządzenie jest wyposażone w lampę o żywotności 4500 godzin pracy w trybie zwykłym i 7500 godzin w trybie ekonomicznym. Epson EH-TW610 wyróżnia się bardzo dużą jasnością i jego użytkownik z powodzeniem będzie mógł cieszyć się oglądaniem filmów w dzień. Plusem jak na projektor jest bardzo dobre odwzorowanie barw, a także liczne możliwości regulacji pozycji i wyglądu obrazu. Niestety, ceną za osiągi jest wyjątkowo duża energochłonność i słyszalny hałas związany z chłodzeniem.
Do wad tego Epsona trzeba zaliczyć to, że zależnie od rozdzielczości ekranu obiekty albo na ułamek sekundy ulegały wyraźnemu zniekształceniu i przesunięciu, albo cierpiała płynność ruchu i pojawiał się efekt „rwania”. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić: takie zachowanie zaobserwowaliśmy jedynie w programie testowym. W typowych zastosowaniach przekłamania nie były widoczne.
Obudowa projektora ma regulowane nóżki, a wyposażenia dopełnia komplet gniazd, wśród których są dwa złącza HDMI, jedno VGA, dwa porty USB oraz wejście i wyjście dźwięku (potrzebne do podłączenia zewnętrznego zestawu audio, gdy nie chcemy korzystać z wbudowanego głośnika).
PLUSY:
- duże jasność i kontrast
- bardzo dobre odwzorowanie barw
- bogate możliwości ustawienia obrazu
MINUSY: