Konstrukcja
Gigabyte GA-B75N wykorzystuje chipset Intel B75. W przeciwieństwie do płyt ze zintegrowanym procesorem ta jest przeznaczona do montażu wydajnych układów Intel Sandy Bridge oraz Ivy Bridge – od najtańszych celeronów za 140 zł, aż po Core i7–3770K oraz Xeon E3. Z powodu swoich rozmiarów ma oczywiście pewne ograniczenia, np. tylko jeden slot PCIe x16 czy dwa sloty pamięci. Również chipset B75 nie daje szczególnie dużych możliwości, np. jest tylko 1 port SATA 3 (reszta to SATA 2), ale przeciętnemu użytkownikowi to wystarczy.
Za to pewne cechy płyty są niemal unikatowe. To np. dwa porty sieciowe gigabit ethernet, dwa wyjścia HDMI (i dodatkowo DVI) czy złącze mini-PCIe, pozwalające zainstalować np. kartę Wi-Fi. Na tylny panel wyprowadzono 6 portów USB, na płycie głównej są dodatkowe cztery.
Zastosowania
Dziś obudowy mITX nie są rarytasem. Wiele modeli z zasilaczem 100–200 W można kupić za niecałe 200 zł. Mały pecet w takiej obudowie może służyć do wielu ciekawych zadań. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to odtwarzacz multimedialny, i to odtwarzający filmy (nawet różne) na dwóch telewizorach jednocześnie. Może to być również komputer biurowy współpracujący z dwoma monitorami. Z kolei dwa interfejsy gigabitowe pozwalają wykorzystać komputer z płytą GA-B75N w roli bardzo wydajnego routera albo serwera plików. Oczywiście może być to również całkiem wydajny, zwykły pecet.
Dane techniczne Gigabyte GA-B75 N:
format mITX, chipset Intel B75, podstawka LGA1155, obsługa pamięci do 2200 MHz (overclocking), złącza 2xHDMI, 1xDVI, 2xGbE, 6xUSB, PS/2, audio 5.1 oraz optyczne
PLUSY:
- Dwa porty LAN i HDMI
- Małe rozmiary
- Dodatkowy port mini-PCIe
- Niewygórowana cena
MINUSY:
- Mało slotów PCIe oraz RAM