Obok 8s trudno przejść obojętnie – telefon przykuwa uwagę kolorową obudową. Nasz model testowy pokryto przyjemną w dotyku, satynową gumą w kolorze jasnoszarym, dodatkowo złamanym krzykliwą żółcią paska przycisków i małej klapki przykrywającej porty microSIM i microSD. Dzięki zaokrąglonym kształtom, małej wadze i niewielkiej grubości smartfon świetnie leży w dłoni. Obudowa ma dwa mankamenty – pierwszy to przycisk blokady umieszczony w prawym górnym rogu. Dla osób praworęcznych ta lokalizacja nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Druga wada to lokalizacja głośnika na tylnej ściance obudowy – gdy telefon leży na płaskiej powierzchni, emitowany z głośnika dźwięk jest mocno stłumiony.
Pod obudową
Wyświetlacz 8s ma przekątną 4 cale i dość niską rozdzielczość 800 na 480 punktów, którą jednak można wytłumaczyć ceną smartfonu. Przeciętna liczba pikseli ekranu jest maskowana przez specyficzny – oparty na dużych ikonach i prostych kształtach – interfejs systemu Windows Phone 8. Najmocniejszym punktem specyfikacji 8s jest dwurdzeniowy procesor Krait. W połączeniu z niewielkimi wymaganiami systemu WP8 zapewnia smartfonowi HTC idealnie płynną pracę. Mały zawód odczuliśmy po sprawdzeniu jakości zdjęć wykonywanych przez 5-megapikselowy aparat. Fotki zrobione nowoczesnym smartfonem powinny być znacznie ostrzejsze.
WP8 na 4 calach
Interfejs mobilnych okien świetnie się sprawdza na dużych ekranach – szczególnie w 8. wersji systemu, w której kafelki (ikonki) mogą zawierać informacje, np. treść wiadomości, e-maila, wydarzenia z kalendarza. Aby było to możliwe, należy powiększyć kafelek do największej (z 3 dostępnych) wielkości. Takie ikonki na 4-calowym ekranie 8s mieszczą się trzy. Do wyboru masz wiec rezygnację z tzw. aktywnych kafelków albo częste przewijanie pulpitu w celu dotarcia do pozostałych ikon aplikacji.
Problemem systemu wciąż pozostaje brak możliwości definitywnego zamykania aplikacji – dostępna jest tylko lista ostatnio uruchamianych programów. W trakcie testu dwa razy się zdarzyło, że wcześniej używana aplikacja muzyczna nagle ożywała i odtwarzała muzykę bez ingerencji użytkownika.
8s na aukcji
Średnia cena 8s w sklepach internetowych to ponad 1000 zł. Na Allegro nowy smartfon, pochodzący z dystrybucji operatora komórkowego, kupisz już za 650 zł (za najpopularniejszą wersję niebieską). Przy takiej cenie trudno wskazać konkurenta dla 8s. Może nią być wchodząca na rynek Nokia Lumia 620, która w przeciwieństwie do HTC ma fabrycznie wgraną nawigację samochodową GPS z mapami off-line.
PLUSY:
- Świetne wykonanie
- Płynność działania
MINUSY:
- Brak przedniej kamery
- Źle umieszczony głośnik