Wyposażenie
Podstawowe elementy laptopa to procesor Core i3-6100U, 4 GB pamięci DDR3-2133, a także dysk SSD SATA o pojemności 192 GB. Gdyby komuś zależało na mocniejszej konfiguracji, dostępne są wersje z Core i5, pamięcią 8 GB i dyskiem 256 GB.
Cechą wspólną wszystkich modeli jest 13,3-calowy ekran Full HD IPS bez obsługi dotyku. Ma on dość wysoką jasność, ok. 230 nitów i jest rozkładany na płasko (zawias pracuje w zakresie 180 stopni). Tak jak w innych ThinkPadach atutem jest wygodna klawiatura i dwa urządzenia wskazujące. Plusem są cztery porty USB 3.0, w tym jedno złącze typu C. Pojawił się też zestaw rozwiązań biznesowych: czytnik linii papilarnych, moduł TPM, opcjonalnie funkcje zarządzania Intel vPro.
Model 13 nie ma natomiast złącza stacji dokującej – wykorzystano złącze OneLink+, do którego można podłączyć np. Gigabit Ethernet. Może brakować także modemu LTE i czytnika kart procesorowych.
Użytkowanie
Cieszy fakt, że dyski SSD stały się standardem nawet w niedrogich komputerach. Właśnie dzięki temu laptop działa bardzo sprawnie, choć wydajność SSD nie jest wysoka. Do komfortowej pracy zastosowana konfiguracja i tak wystarczy.
Zaletą jest też mobilność laptopa. Obudowa bez nóżek ma grubość 19 mm, całość waży ok. 1,4 kg. Deklarowany czas pracy na baterii wynosi 11,6 godziny, jednak w jednym z naszych testów przekraczał nawet 17 godzin.
Właściwie jedynym elementem, którego brak daje się odczuć podczas codziennej pracy, jest podświetlenie klawiatury. Dla osób, które często korzystają z laptopa wieczorami, jest to wręcz niezbędny dodatek.