Wyposażenie
ThinkPad Helix 2 ma mocną konfigurację – procesor Core M, 4–8 GB pamięci, dysk SSD 120–512 GB i bardzo jasny, dotykowy ekran Full HD o przekątnej 11,6”. Wyjątkowo bogaty jest zestaw interfejsów – tych, które widać, a także tych niewidocznych, czyli bezprzewodowych.
Do pierwszych zalicza się np. złącze micro HDMI (w ekranie), Mini DisplayPort (w klawiaturze), dwa pełnowymiarowe porty USB 3.0 (po jednym w każdej części), dwa niezależne złącza ładowania, gniazdo na karty micro SD i SIM, a nawet zewnętrzny adapter Ethernet. W drugiej grupie są m.in. Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, modem LTE czy odbiornik GPS. Nie zabrakło także podświetlenia klawiatury, dwóch urządzeń wskazujących, a także czytnika linii papilarnych czy piórka. Zestaw jest zasilany dwoma akumulatorami (w ekranie i pod klawiaturą).
Eksploatacja
Intel Core M ani zintegrowana z nim grafika nie są układami, które mają zapewniać maksymalną wydajność – jest ona kilkukrotnie niższa niż w laptopach dla graczy. Natomiast częstotliwość taktowania do 2,9 GHz w połączeniu z technologią Hyper-Threading podczas codziennej pracy daje świetny efekt. Jeszcze lepsze wrażenie robi dysk SSD, który zapewnia szybkość odczytu i zapisu danych na poziomie 767 i 505 MB/s (w przypadku wersji 512 GB).
Akumulator wbudowany w ekran wystarcza na ponad 13 godzin pracy, a podłączenie do klawiatury, w której znajduje się drugie źródło zasilania, wydłuża ten czas do około doby. Warto zwrócić uwagę na sposób łączenia obu części komputera – specjalny zatrzask zabezpiecza przed ich przypadkowym odpięciem.
Helix 2 ze swoim 11,6-calowym ekranem należy do grupy dość dużych komputerów konwertowalnych i waży trochę ponad półtora kilograma, ale to nie waga, lecz bardzo wysoka cena (6–10 tys. zł) jest podstawową wadą tego sprzętu.