Wykonanie
Z naszego doświadczenia i opinii innych użytkowników wynika, że 640 XL warto kupić w wersji z matową obudową. Jej szorstka faktura sprawia, że ogromna słuchawka dobrze leży w dłoni – błyszcząca wersja może się wyśliznąć. Ostro ścięte kanty obudowy również pozytywnie wpływają na przyczepność, ale nam niespecjalnie przypadły do gustu, są mało przyjemne w dotyku. Na plus zaliczamy przemyślane rozmieszczenie przycisków, dzięki czemu obsługa jedną ręką jest wygodna. Minusem jest obiektyw aparatu, który wyraźnie wystaje z obudowy.
Wyposażenie
Ekran o rozdzielczości HD jest do zaakceptowania, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę prostotę elementów graficznych interfejsu Windows. Wyświetlacz jest dość jasny i kontrastowy, a kolorystykę możesz regulować w systemie. Prawdziwym problemem jest bardzo niska wydajność procesora, zwłaszcza w kontekście ceny urządzenia. Z drugiej strony nisko taktowana jednostka obliczeniowa nie obciąża akumulatora i phablet osiąga dobre wyniki czasu pracy. Aparat z optyką Zeiss jest wspierany przez dobrą aplikację fotograficzną z szeroką gamą ustawień manualnych.
Interfejs
Zaletami obecnej wersji systemu Windows Phone są bardzo prosty w obsłudze pulpit, funkcjonalny ekranem blokady oraz pasek powiadomień. Telefon rozumie też polskie polecenia głosowe. Do przystępności pulpitu zupełnie nie pasuje konstrukcja ekranu ustawień. Microsoft pogrupował opcje według tematyki, możliwe jest też szybkie przełączanie między grupami, ale nie zmienia to faktu, że nadal lista ustawień jest za długa, nazwy opcji czasem mogą mylić, a lokalizacja niektórych z nich zaskakuje.
Dane techniczne Lumia 640 XL:
system WP 8, ekran 5,7” IPS (1280x720), interfejsy Wi-Fi, Bluetooth, GPS; procesor czterordzeniowy MSM8226 Snapdragon 400; 1,2 GHz, układ graficzny Adreno 305, pamięć RAM 1 GB, pamięć 8 GB, akumulator 3000 mAh, aparat 13 Mpix, wymiary 158x82x9 mm. waga 171 g
PLUSY:
- Wydajność akumulatora
- Gama aplikacji
MINUSY:
- Niska wydajność procesora
- Za wysoka cena