Szybkość
Aktualną wersję przeglądarki Mozilla Firefox można pobrać z serwisu PC Format Programy. Wydajność renderowania stron WWW i szybkość działania aplikacji uruchomionych w najnowszym Firefoksie jest na dobrym poziomie. Wydajność silnika przetwarzania JavaScript nie budzi zastrzeżeń. W teście SunSpider 0.9.1 JavaScript Benchmark najnowszy Firefox uzyskał rezultat 210,5 ms.
To wynik znacznie lepszy od Internet Explorera 9 (865,4 ms), minimalnie lepszy do Opery 12 (214,9 ms) i nieco gorszy od najszybszego Google Chrome 20 (173,4 ms). W innym teście (SlickSpeed) wyniki były podobne. Najnowszy Firefox okazał się znacznie lepszy od Internet Explorera 9 i w zasadzie równorzędny w stosunku do Google Chrome 20 oraz Opery 12.
Bezpieczeństwo
Najważniejsze zmiany dotyczą bezpieczeństwa, na przykład zmodyfikowano mechanizm weryfikacji tożsamości strony internetowej. Odwiedzając zabezpieczoną witrynę, zamiast favikony widocznej na pasku adresu zobaczysz wyświetloną przez Firefox nazwę podmiotu prowadzącego daną stronę.
Kliknięciem tej nazwy wywołasz ramkę z dodatkowymi informacjami na temat zabezpieczeń odwiedzanej witryny. Kolejnym ulepszeniem mechanizmów zabezpieczających jest domyślne ustawienie protokołu HTTPS dla wbudowanego w interfejs przeglądarki pola wyszukiwania. Jeżeli użytkownik skorzysta z tego pola, by wyszukać jakąś frazę w Google, strona z wynikami zostanie wygenerowana i przesłana do użytkownika szyfrowanym kanałem przez protokół HTTPS.
Zasoby
Przeglądarka po uruchomieniu alokuje ok. 55 MB pamięci RAM. To mniej niż Opera 12, Google Chrome 20 i nieco więcej niż IE9. Niepokojący jest jednak stały wzrost zapotrzebowania na pamięć podczas pracy Firefoksa. Sugeruje to nie do końca dopracowany kod.
PLUSY:
- Poprawki funkcji związanych z bezpieczeństwem
- Dość niskie zapotrzebowanie na pamięć RAM na starcie
- Olbrzymia liczba rozszerzeń
MINUSY:
- Wzrost obciążenia pamięci po dłuższym używaniu