Wersja programu oznaczona numerem 12 (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) została w stosunku do swojej poprzedniczki usprawniona, a także wyposażona w nowe funkcje. Pierwszą istotną zmianą jest nowy silnik partycjonowania, który współpracuje teraz ze wszystkimi technologiami nowoczesnych dysków twardych. Również dzielenie partycji doczekało się usprawnień. Teraz możliwe jest oddzielenie plików z danymi od plików systemowych przez podział partycji na dwie nowe. Całkowitą nowością jest wirtualizacja, która pozwala na przenoszenie systemu do jednego z obsługiwanych środowisk wirtualnych: MS Virtual PC, VMware Workstation, VMware Fusion oraz Oracle VirtualBox 4. Na koniec warto wspomnieć o tym, że szybkość przetwarzania kopii zapasowych została znacznie ulepszona za sprawą użycia asynchronicznych operacji zapisu.
Zarządzanie partycjami, backup i migracja
Partycjonowanie to podstawowa funkcja standardowa dla tego typu narzędzia. Użytkownik dostaje możliwość tworzenia, łączenia, usuwania oraz dzielenia partycji, a to wszystko w bardzo przejrzystym oknie. Istnieje możliwość przełączenia interfejsu w tryb zaawansowany. Wtedy też liczba prezentowanych informacji o dysku oraz możliwości związane z jego zarządzaniem zdecydowanie wzrastają.
Tworzenie backupu to funkcja, która pokazuje prawdziwą wartość programu. Hard Disk Manager dba o bezpieczeństwo na dwa sposoby. Po pierwsze narzędzie o nazwie Wipe pozwala na wyczyszczenie wolnej przestrzeni dysku, tak by niemożliwe było odzyskanie skasowanych plików. Natomiast drugi sposób dbania o dane to tworzenie ich regularnych backupów. Opisywany program pozwala na tworzenie kopii zapasowych nie tylko dysków czy partycji, ale również dokumentów i zwykłych plików. Standardowo możliwe jest zapisanie kopii na dysku lub płycie, ale również na serwerze FTP czy na dysku sieciowym.
W przypadku zmiany dysku zwykły proces kopiowania nie pozwoli na poprawne przeniesienie systemu oraz plików. Potrzebne są do tego dodatkowe narzędzia, które można znaleźć w zestawie Hard Disk Manager 12. Narzędzia te pozwalają na tworzenie kopii partycji oraz migrację systemu z jednego dysku na drugi. Obsługiwane są również dyski SSD.
Tworzenie płyty ratunkowej
Podczas korzystania z programu użytkownik jest zachęcany do stworzenia płyty ratunkowej zawierającej przydatne programy służące do naprawy systemu, a także do zabezpieczenia danych. Wystarczy przejść przez krótki kreator tworzenia płyty. Zestaw narzędzi umieszczanych na płycie pozwala w pierwszej kolejności na przywracanie usuniętej partycji z wykonanej wcześniej kopii zapasowej oraz na naprawdę systemu rozruchu. Jeśli nie uda się uruchomić systemu, masz do dyspozycji funkcję zapewniającą transfer plików na inny nośnik.
PLUSY:
- Nowy wydajny silnik partycjonowania
- Obsługa wielu środowisk wirtualnych
- Tworzenie backupu danych
- Możliwość tworzenia płyty ratunkowej
- Obsługa dysków SSD