Nowa wersja to rewolucja. Zmiany w stosunku do Siódemki dotyczą przede wszystkim interfejsu i filozofii pracy. Ponieważ Windows wyjdzie też poza świat pecetów i będzie obecny w tabletach i smartfonach, nowy interfejs przystosowano do obsługi dotykiem.
Błyskawiczny start
Windows 8 instaluje się najprościej ze wszystkich dotychczasowych wersji systemów Microsoftu. Jeśli komputer jest podłączony do internetu, instalator Windows 8 potrafi automatycznie pobrać z sieci aktualizacje i dodatkowe sterowniki do znalezionego w komputerze sprzętu.
Start systemu jest bardzo szybki. Czas od włączenia komputera do zalogowania się w systemie był ponad połowę krótszy niż w wypadku starszych wersji Windows. To rezultat zastosowania nowej funkcji w podsystemie zarządzania energią.
Czy masz już konto?
Optymalnym sposobem logowania w Windows 8 jest użycie konta Microsoft (dawniej Live ID). Dzięki temu wszystkie usługi online skojarzone z danym kontem zostaną automatycznie podłączone, a przechowywane w nich dane (poczta Hotmail, Outlook.com, pliki na dysku SkyDrive, wiadomości Messengera itp.) synchronizowane z komputerem. Oprócz samej synchronizacji dane z usług online są na bieżąco prezentowane na ekranie Start. Możliwe jest również logowanie lokalne, ale wtedy wiele funkcji sieciowych jest niedostępnych.
Obsługa
Microsoft przygotował nowy interfejs systemu z myślą o komputerach wyposażonych w ekrany dotykowe, ale Windows 8 można obsługiwać wygodnie również klawiaturą i myszką. Ekwiwalentem gestów wykonywanych na ekranach dotykowych jest wskazanie myszą określonych fragmentów ekranu. Każdy narożnik ekranu Start pozwala wywołać konkretne zadania, np. przełączenie się między programami wymaga wskazania lewego górnego rogu ekranu i kliknięcia miniatury aplikacji, którą chcemy uaktywnić na pierwszym planie.
Działa tu również skrót klawiszowy [Alt]+[Tab]. Chcąc uzyskać dostęp do ustawień systemu, należy wskazać myszką prawy dolny róg ekranu i wybrać opcję Ustawienia lub użyć skrótu klawiszowego [Alt]+[I]. Zamieniono również role lewego i prawego przycisku myszy. W Windows 7 zaznaczenie ikon na pulpicie wymagało użycia lewego przycisku. Chcąc zaznaczyć kilka kafelków na ekranie Start, należy się posłużyć prawym przyciskiem myszy.
Windows 8 jest wyposażony w funkcję odświeżania systemu. W wypadku kłopotów z działaniem można zażądać jego odświeżenia – zostanie on wtedy jakby przeinstalowany, ale z zachowaniem istniejących plików użytkownika, jego ustawień, a także aplikacji. Niestety, przez pojęcie „aplikacji” należy w tym wypadku rozumieć wyłącznie programy zainstalowane za pośrednictwem sklepu Microsoftu. Inne nie będą zachowane.
Zarządzanie programami
Windows 8 obsługuje dwie zupełnie różne kategorie programów: klasyczne aplikacje Windows oraz zupełnie nowe „kafelkowe” programy dostosowane specjalnie do Windows 8. W czasie testów w polskiej wersji sklepu, wywoływanej z ekranu Start, było dostępnych około 100 programów przeznaczonych tylko na Windows 8. W wersji anglojęzycznej systemu jest ich znacznie więcej.
Pobrane programy są przypisane do konkretnego konta użytkownika. Dzięki temu na każdym kolejnym urządzeniu z systemem Windows 8 ma on dostęp do swojego zestawu aplikacji. Oprócz tego przygotowane specjalnie do Windows 8 aplikacje mogą być synchronizowane między urządzeniami o różnych architekturach sprzętowych. Jeżeli mamy komputer z systemem Windows 8 i tablet z systemem Windows 8 RT, program kupiony na komputer nie musi być ponownie kupowany na tablet, bo w sklepie Microsoftu to identyczna pozycja.
Obsługa multimediów
Nowy system radzi sobie z formatami plików multimedialnych podobnie jak Windows 7. Niestety Microsoft usunął moduł odtwarzania DVD i przeniósł go do instalowanego oddzielnie pakietu Windows Media Center, który ma być dostępny przez sklep z aplikacjami dopiero po premierze nowego systemu. Rozwiązaniem problemu z odtwarzaniem filmów DVD może być instalacja odrębnego programu, np. bezpłatnego VLC Playera, który w Windows 8 działa poprawnie.
Windows 8 zachowuje niemal wszystkie zalety poprzednika, a ponadto wnosi nową jakość w interakcji z komputerem. Nowy system jest kompatybilny z dotychczasowymi aplikacjami, a dodatkowo mamy do dyspozycji dynamicznie rozwijającą się bazę nowych programów. Do zalet testowanego produktu na pewno można zaliczyć: stabilność, łatwość naprawy systemu (kopie zapasowe, odświeżanie systemu), większe bezpieczeństwo (SmartScreen dla całego systemu, a nie tylko Internet Explorera), szybsze uruchamianie, a przede wszystkim wygodną i automatyczną synchronizację wielu informacji z chmurą – nie tylko Microsoftu.