Chociaż Grand X In można kupić już za 800 zł, smartfon ma cechy droższych urządzeń. Przede wszystkim duży ekran o dobrej kolorystyce i kątach widzenia. Także wykonanie smartfonu jest poprawne – przedni panel przypomina z wyglądu Galaxy Nexusa. Aparat ma matrycę o wysokiej rozdzielczości, ale aplikacji fotograficznej brakuje dodatkowych opcji.
X86 zamiast ARM
Znakomita większość smartfonów i tabletów wykorzystuje procesory oparte na architekturze ARM. Ich zadaniem jest łączyć dobrą wydajność z oszczędnością energii. Zastosowanemu w Grand X procesorowi Intel Atom Z2460 stawiane są takie same cele, ale technologia jego wykonania opiera się na znanej z procesorów pecetowych architekturze X86. Z tej różnicy wynika pewna niekompatybilność z niektórymi aplikacjami dostępnymi w sklepie Google Play. Intel ma tylko jeden rdzeń, ale układ korzysta z technologii hyperthreadingu, która pozwala mu na jednoczesną obsługę dwóch wątków.
Wydajność
Benchmark AnTuTu, mierzący ogólną wydajność smartfonu (na podstawie testów, m.in. procesora, pamięci i RAM-u), plasuje Grand X dość wysoko. 11 420 punktów to wynik na poziomie urządzeń z dwurdzeniowymi procesorami ARM poprzedniej generacji Cotrex-A9 (najnowsza generacja to Cortex-A15), np. Asus PadFone lub Samsung Galaxy Note.
W teście wydajności wyświetlania grafiki 3D NenaMark 2 smartfon ZTE uzyskał 46 klatek na sekundę. Aktualnie rekord (60 fps) należy do Sony Xperia T z dwurdzeniowym procesorem Qualcomm Krait.
Energooszczędność
Wyniki pomiarów nie są jednoznaczne. Test wydajności akumulatora prowadzony na podstawie czasu odtwarzania filmu w jakości SD dał jeden z najgorszych wyników, jakie mamy zapisane w bazie danych. Z drugiej strony, gdy smartfon jest używany w tradycyjny sposób (przeglądanie internetu, konfiguracja ustawień, pisanie e-maili), pasek naładowania baterii maleje dość wolno. Taka różnica może być wynikiem dynamicznej regulacji częstotliwości procesora między minimalnymi 600 Hz i maksymalną wartością 1,6 GHz. Pełna moc obliczeniowa jest wykorzystywana, gdy wymagają tego uruchomione aplikacje (np. odtwarzacz wideo).
Sukces czy porażka?
Intel łatwo się nie podda – na lata 2013 i 2014 zapowiedział kolejne procesory Atom. A w tabletach z Windows 8 już teraz popularnym procesorem jest bliźniaczy do Z2460 układ Z2760 z dwoma rdzeniami i lepszą grafiką.
Za wyborem smartfonu ZTE przemawia bardzo niska cena, ale nie jest to cecha wspólna dla wszystkich smartfonów z procesorami Atom – np. Motorola RAZR i
kosztuje blisko 2000 zł.
Kiepskie wyniki wydajności akumulatora mogą wynikać z ukrytych wad smartfonu ZTE. Ten sam procesor Z2460 o wyższej częstotliwości, 2 GHz, uzyskał oszałamiający wręcz wynik wydajności akumulatora we wspomnianej Motoroli RAZR i.
PLUSY:
- Ładny, klasyczny design
- Bardzo niska cena
MINUSY:
- Mało wbudowanej pamięci
- Niska wydajność akumulatora