Lego Boost to duży zestaw kierowany do dzieci w wieku 7–12 lat. Jest kompatybilny ze wszystkimi innymi klockami, więc gdy znudzą się możliwości bazowego zestawu, można zbudować coś według własnego pomysłu i wprawić to w ruch. Całość sterowana jest przez główny klocek Move Hub (zasilany sześcioma bateriami AAA i wyposażony w interfejs Bluetooth) oraz dwa silniki, czujnik koloru, przechyłu i odległości.
Co można zbudować
Zestaw Lego Boost nie jest tani, ale umożliwia zbudowanie aż pięciu różnych obiektów. Pierwszym, od którego należy zacząć, jest robot Vernie. Proces budowy jest podzielony na trzy etapy po około sto kroków każdy. Na zakończenie każdego etapu samouczek pokazuje, jak ułożyć prosty program demonstrujący możliwości zbudowanego fragmentu.
Oprócz jeżdżącego i mówiącego robota można zbudować kota machającego ogonem, pijącego mleko i mruczącego. Zarówno robot, jak i kot mają ruchome elementy „twarzy” umożliwiające przekazywanie za pomocą prostej mimiki reakcji na bodźce. Pozostałe trzy atrakcje to gitara, na której można w prosty sposób grać, pojazd terenowy i linia produkcyjna składająca kilkuklockowe figurki.
W zestawie nie ma drukowanej instrukcji, dostępna jest jedynie elektroniczna, w aplikacji sterującej klockami. Przy takim stopniu skomplikowania konstrukcji najprostsze zbudowanie jest robota, bo instrukcja pokazuje, który worek z klockami otworzyć najpierw. Kolejne nie mają już takich wskazówek, bo torebki zostały wcześniej otwarte, więc zachowanie porządku przy demontażu zabawki jest niezwykle istotne.
Bez tabletu ani rusz
Lego Boost jest sterowane aplikacją, która można zainstalować na tablecie. Bez apki sterującej praktycznie nic nie da się tu zrobić, a sama aplikacja wymaga ekranu o przekątnej 8 cali – nie chce się instalować na smartfonach. Jest to spowodowane troską
o wygodę użytkownika, bo na dużym ekranie zabawa jest znacznie bardziej komfortowa. Obchodząc ograniczenia oficjalnego sklepu Google, da się zainstalować apkę na prawie każdym smartfonie – jej wymagania są niewielkie – chociaż manipulowanie drobnymi elementami nawet na 5-calowym ekranie nie jest najwygodniejsze.
Cel zabawy
Zbudowanie figurki lub pojazdu nie jest tu celem samym w sobie. Kluczowym elementem zabawy jest stworzenie programu sterującego zabawką. Do tego służy właśnie aplikacja, w której z prostych klocków tworzy się ciągi instrukcji. Silniki umożliwiają ruch zabawek, a czujniki – reagowanie na określone bodźce. Kot może pić mleko po przystawieniu butelki, robot reaguje na głos (korzysta w tym celu z mikrofonu i głośnika z tabletu), umie też przenosić drobiazgi. W aplikacji dostępnych jest 60 czynności, które można wykorzystać w swoich programach. Za pomocą dwóch dodatkowych instrukcji można ożywić też własne klockowe zwierzęta i pojazdy.