A A A

Test banków energii - moc będzie z tobą

PC Format 9/2013
Smartfony, a tym bardziej tablety, krótko pracują na baterii. Wymagają codziennego ładowania. Poza domem warto więc mieć pod ręką dodatkowe źródło energii, działające nawet przy braku zasilania sieciowego. Może być nim bank energii, czyli tak zwany power bank. Przetestowaliśmy dwanaście takich urządzeń. Dawid Kosiński

W artykule:

  • Co to jest bank energii

  • Ważne parametry urządzeń

  • Podsumowanie testu

  • Tabele z wynikami testów

  • Opisy wybranych modeli





Bank energii to przenośny akumulator, który można naładować, by później wykorzystać go do ładowania innych urządzeń. Może nie być przydatny na co dzień, ale warto mieć go w torbie lub plecaku na wypadek nieoczekiwanego rozładowania się urządzenia, takiego jak: smartfon, tablet, odtwarzacz multimedialny, aparat fotograficzny czy przenośna konsola do gier.


Power bank może naładować urządzenie przenośne raz lub kilka razy – zależy to od jego pojemności, a także od parametrów urządzenia, które ładujesz.




Pojemność




Podczas zakupu banku energii należy brać pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, z których najważniejszym jest pojemność akumulatora, podawana w miliamperogodzinach (mAh). Krótko mówiąc, im bardziej pojemny akumulator, tym więcej energii jest w stanie przechować i naładować twoje urządzenie więcej razy.




Podczas zakupu banku energii należy brać pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, z których najważniejszym jest pojemność akumulatora, podawana w miliamperogodzinach (mAh). Krótko mówiąc, im bardziej pojemny akumulator, tym więcej energii jest w stanie przechować i naładować twoje urządzenie więcej razy.




Magazynowanie energii




Oczywiście bank energii też od czasu do czasu trzeba naładować. Ze względu na dużą pojemność akumulatorów ich ładowanie trwa z reguły dłużej niż smartfonu czy tabletu
– od kilku do nawet dziesięciu godzin. Trzeba zatem odpowiednio wcześniej rozpocząć jego ładowanie. Podłączenie go godzinę przed wyjazdem na nic się nie zda. Dla pewności lepiej poświęcić na to cały dzień lub noc. Poziom naładowania banku energii jest zazwyczaj sygnalizowany przez kilka diod znajdujących się na obudowie urządzenia.


Z procesem ładowania wiąże się też maksymalne natężenie prądu ładującego. Im będzie większe, tym bank szybciej zmagazynuje energię. Oczywiście wiele zależy od tego, czy użyta ładowarka zapewni takie natężenie. Jeśli nie, akumulator będzie ładowany wolniej.




Maksymalne natężenie prądu wpływa również na szybkość ładowania urządzeń mobilnych. Im jest większe, tym szybciej będzie można ładować smartfon czy tablet, oczywiście jeśli one będą do takiego ładowania przystosowane. Obecnie większość banków energii może być ładowana prądem o natężeniu 800–1000 mA, również taką wartość zapewnia na wyjściu USB (choć czasem nawet 2000 mA). W gorszych power bankach prąd będzie miał tylko 500 mA. Takie informacje można znaleźć na obudowie urządzenia lub w jego specyfikacji.




Wyposażenie zestawów




Ważne są zastosowane porty pozwalające na ładowanie power banku, a następnie ładowanie z niego innych urządzeń. W pierwszym przypadku najlepiej, by był to port micro-USB. Jest to obecnie standardowe wejście używane między innymi do ładowania znacznej większości smartfonów i tabletów. Oznacza to, że do ładowania banku energii będziesz mógł używać ładowarki, którą już posiadasz. Jest to o tyle ważne, że do większości power banków zasilacze w ogóle nie są dołączane.
Jeśli chodzi o porty wyjściowe, zwykle banki energii mają gniazdo USB typu A. Z niektórych power banków można ładować dwa urządzenia jednocześnie, bo mają dwa takie porty. Można dołączać do nich dowolne kable, pasujące do różnych modeli smartfonów czy tabletów, a często komplet przejściówek znajduje się w zestawie z urządzeniem. Oczywiście im jest ich więcej, tym lepiej, ale przede wszystkim należy się skupić na tych współpracujących z naszymi urządzeniami. Absolutnie niezbędny będzie standardowy kabel z końcówką micro-USB.




Mobilność




Małe rozmiary i waga banków energii są istotne, ale większość urządzeń tego typu ma podobne parametry. Zwykle są to urządzenia tylko trochę grubsze i cięższe od dużych smartfonów. To, czy będzie ono ważyć 100, czy 200 gramów, nie ma większego znaczenia.




Można za to zwrócić uwagę na kształt. Na przykład, jeśli jeździ się na rowerze, warto zakupić urządzenie w kształcie walca, które będzie można łatwiej przykleić taśmą do ramy i używać jako zasilania do systemu nawigacji. Ważne, by obudowa była wykonana z metalu lub mocnego plastiku i składała się z jak najmniejszej liczby elementów. Dzięki temu po ewentualnym upadku bank energii się nie rozpadnie.




Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
25 października 2013, 11:15
Witam! Używam tego typu urządzenia firmy "Varta" (wygrana z "PC - Format" nr. 07/2013) - i jak na moje potrzeby (ładowanie telefonów "Nokia C5-00" i "Nokia 6085" oraz odtwarzacza "Creative Zen 2 X-Fi") zupełnie wystarcza. Na jednym naładowaniu banku energii mogę naładować ok. dwóch urządzeń. Odkąd mam ten bank energii przestałem korzystać z ładowarek sieciowych, które są dołączone do telefonów... Po prostu - bank energii jest wygodniejszy. Można naładować prawie każdy telefon i mp3 w dowolnym czasie i miejscu.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto