W artykule:
- Jak jest zbudowana myszka bezprzewodowa
- Jakie elementy myszy mają znaczenie
- Podsumowanie testu 9 niewielkich myszek
- Opisy wybranych produktów
- Tabela z wynikami testów
Na obsługę komputera gestami, a tym bardziej falami mózgowymi, wciąż jeszcze za wcześnie. Nawet możliwości sterowania peceta palcem, przez ekran dotykowy, faktycznie pojawiają się dopiero teraz – wraz z Windows 8. Nadal większość używanych dziś komputerów to klasyczne pecety, którymi steruje się za pomocą myszy.
Budowa myszy
Myszki do laptopów różnią się od typowych myszy do pecetów przede wszystkim zmniejszonymi rozmiarami, a także odbiornikiem radiowym mikro lub – jak określają producenci – nano, który jest niewiele większy od samej wtyczki USB. Dzięki temu myszkę można łatwo przenosić, a odbiornik może być na stałe wpięty do portu USB notebooka, gdyż praktycznie nie wystaje poza krawędź obudowy.
Dodatkowo praktycznie każda myszka ma wewnątrz obudowy albo od spodu specjalny schowek na odbiornik USB. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz o tym niezbędnym do działania elemencie myszki, nawet jeśli będziesz jej używać do różnych komputerów.
W przypadku miniaturowych myszy, które na stałe mają wpięty odbiornik do portu USB komputera, istotnym elementem jest włącznik zasilania. Pozwala on na ręczne odłączenie zasilania, by myszka nie była aktywna podczas transportu, co z kolei zapewnia dłuższe jej działanie na baterii. Często rolę włącznika pełni wspomniany wcześniej schowek – umieszczenie w nim odbiorniczka USB automatycznie odłącza zasilanie.
Optyka myszy
O skuteczności pracy myszki decyduje w głównej mierze układ optyczny. To przede wszystkim sensor, który może mieć różną rozdzielczość, a więc precyzję pracy. Powierzchnia, której ruch rejestruje, może być oświetlana różnym rodzajem światła – czerwoną lub niebieską diodą, a czasem także laserem. Całość działa jak bardzo szybka kamera, która rejestruje obraz podłoża pod myszką. Na podstawie jego zmian, które analizuje specjalny mikroprocesor, określany jest kierunek i szybkość przesuwania kursora.
O ile do typowych zastosowań (poza graniem) nawet niewielka rozdzielczość 800 dpi jest wystarczająca, o tyle warto zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystywanego światła, które wspomaga pracę mysiego „oka”. Najlepsze pod tym względem są myszy laserowe, które są zarazem najdroższe. Jednak całkiem dobrze działają także sensory optyczne z niebieskim światłem.