Zalety czytników e-booków:
- Mniejsze i lżejsze od książki
- Lżejsze i cieńsze od tabletów
- Mieszczą tysiące tytułów
- Można czytać w ciemności
- Nie trzeba często ładować
Czytniki e-booków, choć są na rynku już od kilku lat, dopiero teraz osiągnęły wiek dojrzały. Oferują komplet funkcji, których należy oczekiwać od urządzeń tego typu i są pozbawione chorób wieku dziecięcego, np. niskiej jakości obrazu, skomplikowanej obsługi czy powolnej pracy.
W sklepach spotkasz czytniki o różnych przekątnych ekranu, od 5 do 10 cali, ale zdecydowanie najpopularniejszą grupą urządzeń są czytniki 6-calowe. Czytniki w tym rozmiarze są bardzo poręczne (mieszczą się w tylnej kieszeni spodni) i lekkie (ważą około 200 gramów), a powierzchnia ekranu odpowiada wymiarami stronicy przeciętnej książki.
Oprócz zalet wymienionych we wstępie czytniki mają jeszcze dodatkowy atut w postaci bardzo długiej pracy bez ładowania. Wykonany z e-papieru ekran czytnika nie wymaga zasilania podczas wyświetlania obrazu. Akumulator jest w użyciu tylko wówczas, gdy zawartość ekranu ulega zmianie, np. gdy przewijasz stronę e-książki. W praktyce bateria wystarcza na kilka tysięcy odświeżeń, co przekłada się na 4–6 tygodni pracy. Gdy przerwiesz czytanie, czytnik przejdzie w stan wstrzymania, ale zapamięta, gdzie skończyłeś. Po ponownym włączeniu urządzenia automatycznie wczyta właściwą książkę i stronę. W pamięci urządzenia są zapisywane postępy w czytaniu wszystkich książek. Możesz też ustawiać własne zakładki, podkreślać fragmenty i opatrywać je opisami.
Parametry obrazu
Ekran to najważniejszy element czytnika. Czas spędzany na wpatrywaniu się w czytnik jest dużo dłuższy niż w przypadku tabletu. Dlatego parametry wyświetlacza – rozdzielczość, kontrast, odbijanie światła – mają ogromny wpływ na komfort pracy i zmęczenie oczu.
Dostępne w sklepach czytniki korzystają z dwóch typów ekranów o nieco odmiennych parametrach, ale tej samej zasadzie działania. Za powstawanie obrazu odpowiedzialne są kapsułki e-tuszu, które pod wpływem przyłożonego napięcia układają się w litery widoczne na ekranie. Nowsze z dwóch wspomnianych rozwiązań to technologia E Ink Carta. Cechują ją wyższy kontrast ekranu oraz mniejsze odblaski niż dotychczas częściej spotykaną technologię E Ink Pearl.
Dodatkowe wyposażenie
Obsługa pierwszych modeli e-czytników odbywała się za pomocą przycisków na obudowie. Za ich pomocą nie tylko przewijałeś strony, ale też poruszałeś się po interfejsie. Obecnie nawet przystępne cenowo modele – za 300 zł – wyposażone są w dotykowe ekrany. Czytnik obsługujesz więc jak tablet – poprawa wygody obsługi urządzenia jest ogromna. Mimo to duża część czytników zachowała przyciski, np. służące do przewijania stron. Możesz ich używać zamiennie z komendami dotykowymi.
Niedrogie czytniki mogą też korzystać z sieci Wi-Fi. Dzięki temu możesz otwierać strony internetowe, synchronizować książki z chmurą oraz aktualizować urządzenie bezprzewodowo.
Urządzenia za 500–600 zł są dodatkowo wyposażane w podświetlenie ekranu. Przydaje się, jeśli czytasz w ciemnym pomieszczeniu oraz zimą, gdy wcześnie robi się ciemno, a oświetlenie w komunikacji miejskiej nie jest wystarczająco mocne. Siłę podświetlenia ekranu możesz regulować. Ustawienie niskiej wartości daje subtelny efekt, ale jest neutralne dla oczu w porównaniu z rozkręceniem podświetlenia na maksimum.
Udany interfejs
Konstrukcja menu jest bardzo istotna w czytnikach bez dotykowego ekranu, gdzie wszystkie komendy wydajesz przyciskami. W takich modelach najważniejsze funkcje powinny być dostępne szybko, bez konieczności wielokrotnego klikania. Dotyczy to szczególnie menu podręcznego na ekranie czytania – interfejs powinien umożliwić łatwą zmianę wyglądu tekstu, np. zmianę wielkości liter. W droższych urządzeniach dotykowych zwróć uwagę na sposób regulacji mocy podświetlenia – czasem ta opcja jest niepotrzebnie ukryta w opcjach.
Decydujący się na zakup czytnika, który nie jest oficjalnie sprzedawany w Polsce, np. Kindle’a czy Kobo, muszą być przygotowani na brak polskiego interfejsu, ale podstawowa znajomość angielskiego wystarczy do obsługi urządzenia.
Funkcje niestandardowe
Część producentów ma konserwatywne podejście do funkcjonalności czytników i wyposaża je tylko
w funkcje związane z czytaniem. Czasem są to ciekawe opcje, np. możliwość sprawdzenia znaczenia słowa w słowniku lub hasła w Wikipedii. Alternatywnym podejściem jest rozwijanie funkcjonalności czytników tak, by przypominały tablety. Większość modeli czytników wyposażona jest w dodatkowe aplikacje, np. kalkulator, notatnik, proste gry. Spotkasz też modele, które pozwalają instalować dodatkowe aplikacje – tak jak tablety.