Test czytników e-booków
O samych e-książkach i sposobach ich zdobywania przeczytasz więcej na 84. W teście skupiamy się na wyborze najlepszego urządzenia do e-czytania.
Ponieważ waga czytników spadła już poniżej 200 gramów, nawet długie czytanie nie męczy dłoni. Dodatkowo obudowa urządzenia jest zazwyczaj wyprofilowana w kierunku umożliwiającym wygodny chwyt. Stosowane jest też pokrycie satynową gumą zapobiegającą wyślizgnięciu się czytnika z dłoni.
Drugi istotny parametr to rozdzielczość wyświetlacza. Im jest wyższa, tym ostrzejszy będzie obraz (krawędzie liter). Dostępne w sprzedaży czytniki mają rozdzielczość z przedziału od 800 na 600 do 1440 na 1080 pikseli. Droższe modele czytników są wyposażone w ekrany dotykowe z delikatnym podświetleniem włączanym na życzenie, co pozwala czytać po ciemku.
Pojemność akumulatora nie powinna nikogo zajmować, gdyż każdy z czytników potrafi pracować przynajmniej dwa
–trzy tygodnie bez ładowania.
Urządzenie powinno zapewniać łatwy dostęp do zmiany wyglądu tekstu w trakcie czytania. Istotny jest też sposób przerzucania stron (przyciskami lub dotykiem) oraz możliwość szybkiego przewijania książki. Dodatkowe funkcje to możliwość przechowywania plików w chmurze oraz zakup książek bezpośrednio z poziomu urządzenia. Obie nie są szczególnie przydatne, bo w pamięci czytnika pomieścisz dużą bibliotekę plików i chmura nie będzie potrzebna, a książki zazwyczaj kupisz taniej w internecie.