Pixma G4400 jest drukarką przeznaczoną do domowego biura albo małej firmy. Dzięki dużym zbiorniczkom na tusz na jednym „tankowaniu” kosztującym niecałe 100 zł można wydrukować kilka tysięcy stron dokumentów czarno-białych lub kolorowych.
Wyposażenie
Sprzęt ma dwie głowice oraz cztery wbudowane zbiorniczki na tusz – inaczej niż w przypadku urządzeń Epsona i HP, gdzie rezerwuary są na zewnątrz. Niestety nie ma modułu automatycznego druku dwustronnego, który w biurze bardzo by się przydał. Za to otrzymała automatyczny podajnik ADF na 20 kartek. Może też odbierać i wysyłać faksy, choć ten element ma najmniejsze znaczenie.
Sporym atutem jest panel z ekranem i przyciskami – za jego pomocą można skanować do komputera przez USB lub przez sieć, kopiować (wraz z ustawianiem zaawansowanych parametrów kopiowania) i posługiwać się faksem. Możliwe jest także ustawianie wielu innych parametrów bezpośrednio w panelu (np. konfiguracja sieci), wykonywanie czynności diagnostycznych itd.
Drukowanie i skanowanie
Jeśli chodzi o drukowanie, sprzęt niczym nie różni się od niższych modeli z serii G. Wydruki wychodzą z drukarki tak samo szybko i mają taką samą jakość. Pigmentowy czarny tusz zapewnia bardzo dobrą ostrość tekstu, a trzy pozostałe kolory bardzo dobrą grafikę nawet na zwykłym papierze. Znakomicie wyglądają również zdjęcia – mają kolory bez przekłamań, niewielki błąd odwzorowania barw, brak rastra. Plusem są możliwości sterownika drukarki, który pozwala wykorzystać np. zaawansowaną korekcję kolorów i cichy tryb pracy drukarki oraz umożliwia druk broszur.
Skaner również dobrze pełni swoją rolę, choć mógłby mieć nieco wyższą rozdzielczość. Tekst jest ostry i czytelny, a grafika gładka i pozbawiona szumów. Również skany zdjęć są dobre – nie są wypalone ani wygaszone w jasnych i ciemnych obszarach.
Praca w sieci
Pixma G4400 ma interfejs Wi-Fi, który bardzo poszerza możliwości urządzenia, jednak mamy kilka zastrzeżeń. Pierwsze dotyczy samego podłączania do sieci – brakuje tradycyjnej metody przez wpisanie klucza szyfrującego. Ponadto po zmianie połączenia z USB na Wi-Fi konieczna jest ponowna instalacja sterowników.
Na drukarce można drukować z dowolnego komputera w sieci LAN i skanować do komputera przez sieć. Mobilna aplikacja Canon PRINT umożliwia drukowanie i skanowanie z poziomu smartfona lub tabletu, a także kopiowanie z urządzenia mobilnego (źródłem jest kamera urządzenia).
Urządzenie jest zgodne z Google Cloud Print, Canon oferuje też własną usługę InkJet Cloud Printing Center. W ramach tej ostatniej dostępne są dziesiątki aplikacji sieciowych, z którymi może komunikować się drukarka. Tak więc można np. drukować dokumenty bezpośrednio z Dysku Google, wysyłać skany na OneDrive, drukować zdjęcia z Pinteresta itp. Niestety w tym modelu drukarki aplikacje nie były dostępne – istniała jedynie możliwość druku prostych szablonów (papieru w linie, milimetrowego, nutowego) wprost z pamięci urządzenia.