W artykule:
- Zastosowania dysków przenośnych
- Zalety standardu USB 3.0
- Konstrukcja i wydajność dysków
- Opisy wybranych produktów
- Tabele ze szczegółowymi wynikami testów
W sklepach są już dostępne pen-
drive’y o pojemnościach dochodzących do 256 GB, ale ich ceny skutecznie odstraszają przeciętnych odbiorców. Dlatego lepszym sposobem przenoszenia dużych ilości danych jest wykorzystanie dysku USB.
Dyski 2,5-calowe są przeznaczone głównie do współpracy z komputerami, ale można je wykorzystać także w połączeniu z wieloma innymi urządzeniami, np. odtwarzaczami multimediów, telewizorami lub nowoczesnymi systemami audio-wideo montowanymi w samochodach. Dzięki uniwersalnemu interfejsowi ich zastosowanie jest wszechstronne i niemal nieograniczone.
Do czego się przydają
Aparaty i kamery cyfrowe na każdym urlopie, uroczystości rodzinnej lub innej okazji produkują dziesiątki, a nawet setki gigabajtów plików ze zdjęciami czy ujęciami wideo. Zatem coraz częściej gromadzimy muzykę i filmy w postaci plików na dysku (bo płyty DVD czy blu-ray już od dawna mają za małą pojemność).
Kuriozalne jest również to, że nowoczesne ultrabooki często mają małe dyski. Wynika to z faktu, że stosuje się w nich nowoczesne dyski SSD, które są niezwykle szybkie, ale ich pojemność jest wciąż niewielka. Zewnętrzny dysk USB jest świetnym dodatkiem do takiego komputera.
Oprócz korzystania z typowej funkcji magazynowania i przenoszenia danych zewnętrznego dysku można użyć np. do zabezpieczenia się przed awarią komputera i bezpowrotną utratą plików. W tym celu pomocne jest specjalnie do tego celu przeznaczone oprogramowanie. Wielu producentów dysków przenośnych dodaje do zestawu aplikacje pozwalające na automatyczne przeprowadzanie backupu. Narzędzia tego typu są także wbudowane w Windows.
USB 3.0 – szybki i uniwersalny
Wszystkie testowane modele mają złącze USB 3.0 – uniwersalny i szybki interfejs, który znosi dotychczasowe ograniczenia wydajności. Dzięki znacznie większej przepustowości nowego standardu SuperSpeed (3.0) względem poprzednika HighSpeed (2.0) dyski zewnętrzne są tak samo szybkie jak ich odpowiedniki HDD zamontowane wewnątrz laptopa czy komputera stacjonarnego. Przepustowość nowego standardu jest według specyfikacji nawet dziesięciokrotnie wyższa od poprzedniego – 5 Gb/s w porównaniu z 480 Mb/s. Oczywiście nowy standard jest kompatybilny wstecz i można podłączyć dysk USB 3.0 do portu USB 2.0. Będzie działał bez problemu, jednak wyraźnie wolniej.
Podobne, ale różne
Wspólną cechą dysków przenośnych jest format dysku (2,5”) zamontowanego w obudowie. Dzięki temu urządzenia są małe, lekkie i bardziej energooszczędne. Możliwe jest więc zasilanie wszystkich dysków tego typu przez złącze USB, bez potrzeby używania zasilacza.
Wadą mniejszych dysków jest nieco wyższa cena za tzw. jednostkowy gigabajt, co wynika m.in. z mniejszych pojemności tych urządzeń – obecnie mają nie więcej niż 2 TB. Nieco słabsza jest też ich wydajność, która dodatkowo dla poszczególnych modeli, a nawet pojemności w obrębie tej samej serii, może być bardzo różna.
Także obudowy dysków są różne pod względem gabarytów oraz jakości wykonania. Większość modeli ma plastikowe obudowy, niektóre mają gumowe wykończenie chroniące przed uszkodzeniami.