W artykule:
- Na jakie parametry dysków zwracać uwagę przy zakupie
- Jakie dodatki mają dyski zewnętrzne
- Podsumowanie testu ośmiu modeli o pojemności do 2 TB
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z wynikami testów
Dodatkowe kilkaset gigabajtów przestrzeni dyskowej może przydać się w różnych sytuacjach – na przykład wtedy, gdy zainstalowany w komputerze mało pojemny dysk (szczególnie SSD)już się zapełnił i warto przenieść z niego dane na inny nośnik. Albo jeśli chcesz wygodnie korzystać
z biblioteki filmów lub nagrań audio na kilku urządzeniach, bądź gdy zechcesz wyczyścić swój komputer
z danych, by na nowo zainstalować system. Warto mieć dodatkowy nośnik, który pozwoli łatwo wykonać te wszystkie prace.
Co pomieści dysk
Obecnie sprzedawane dyski przenośne mają pojemność do 2 TB, a ceny takich modeli zaczynają się od około 350 zł (ok. 18 groszy za 1 GB). Nie wszyscy potrzebują takiej pojemności i nie każdy chciałby wydać aż tyle, dlatego popularnością cieszą się modele 1 TB, których ceny zaczynają się od 230 zł. W przeliczeniu wychodzi to drożej (minimum 23 grosze za
1 GB), a jeszcze droższa jest przestrzeń w popularnych dyskach 500 GB (od 35 groszy za 1 GB). Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wariant będzie najlepszy.
Prawdopodobnie dla większości osób optymalna będzie pojemność
1 TB – na takim dysku zmieści się np. 100 filmów w rozdzielczości Full HD, 100 wersji instalacyjnych gier, kilkanaście tysięcy albumów muzycznych lub pełna kopia danych z komputera.
Wydajność
W dyskach przenośnych, z których nie korzysta się non-stop, wydajność wydaje się niezbyt istotna. Jednak w połączeniu z bardzo dużą pojemnością ma ona ogromne znaczenie. Wystarczy sobie uświadomić, że na przykład zgranie biblioteki filmów HD na szybki dysk może trwać około godziny, zaś jeśli dysk będzie ograniczony wolnym interfejsem USB 2.0, ta sama czynność może zająć około 4-5 godzin, czyli pół dnia. Dlatego
w naszym teście całkowicie pominęliśmy dyski ze starszym interfejsem – wprawdzie nadal można je znaleźć na sklepowych półkach, jednak przy przenoszeniu dużej ilości danych USB 2.0 nie wystarcza.
W codziennych zastosowaniach szybkość dysku zależy nie tylko od maksymalnej wartości transferu danych. Drugim ważnym parametrem jest czas dostępu do danych – wynosi kilkanaście milisekund i wciąż jest najsłabszą stroną tradycyjnych dysków twardych. Ma znaczenie szczególnie przy zapisie i odczycie małych plików, porozrzucanych po powierzchni dysku. Dlatego ogólna wydajność najczęściej jest wypadkową obu parametrów.
Dodatki
Dyski USB są rozwiązaniem pomocnym przy wykonywaniu kopii zapasowych, więc producenci często dołączają do nich oprogramowanie służące właśnie do tego celu. W przypadku znanych marek (Seagate, Western Digital) są to programy producentów dysku, natomiast inni dołączają np. znany pakiet Nero. Co ważne, aplikacje tego typu coraz częściej pozwalają wykonywać nie tylko backup danych z komputera, ale także z urządzeń mobilnych. Oprócz tego w zestawie oprogramowania spotykamy inne narzędzia: do szyfrowania plików, formatowania dysków oraz prostej diagnostyki.
Coraz większe znaczenie ma przechowywanie danych w internecie – wiele programów potrafi integrować się z usługami chmurowymi, choć ta funkcjonalność jest zwykle mocno ograniczona. Podobnie jest w przypadku tworzenia kopii danych z serwisów społecznościowych i internetowych galerii zdjęć.