Wydajność
Plextor M7V należy do najszybszych dysków SSD. Testowany model 256 GB (o oznaczeniu PX-256M7VC) zapewnia odczyt i zapis z prędkością do 560 i 530 MB/s, a liczba losowych operacji w ciągu sekundy sięga 98 tys. oraz 84 tys. Identyczne parametry ma wersja 512 GB, model 128 GB jest nieco wolniejszy. Takie osiągi mają nieliczne dyski SATA, więc wobec niskiej ceny model 256 GB stanowi to bardzo dobrą propozycję.
W naszym teście dysk miał wydajność nieco niższą od teoretycznej, bo w dużej mierze zależy ona od platformy testowej. Ale i tak ostateczna ocena za wydajność to 5,19 – w przypadku zwykłego dysku SATA bardzo trudno o lepszy wynik. Wyższe osiągi wymagają magistrali PCIe.
Plextor deklaruje, że poddaje dyski złożonym testom wytrzymałości i niezawodności, ale mają one całkiem standardowy współczynnik MTBF (1,5 mln godzin), a także stosunkowo niewielką wytrzymałość TBW (możliwość zapisania i odczytania 80 TB) – w przypadku dobrych dysków są to setki terabajtów.
Oprogramowanie
Producent oferuje oprogramowanie PlexTurbo do buforowania danych z dysku w pamięci RAM. Wydajność ramdysku jest wielokrotnie wyższa niż SSD, poza tym ogranicza zużycie pamięci flash.
Oprócz tego firma udostępnia oprogramowanie Plextool (służy do diagnostyki), PlexVault (pozwala zabezpieczać dane na wydzielonej partycji) oraz PlexCompressor (automatycznie kompresuje rzadko używane pliki). Dwa ostatnie programy mogą być używane tylko wtedy, gdy dysk służy jako dysk systemowy.